Детски кухни – документи за записване и изисквания към храната
В детските кухни се приготвя и предоставя храна за деца от 10-месечна до 3-годишна възраст. В изготвянето на менюто участва медицински специалист, а в нейното приготвяне – поне един служител от екипа трябва да притежава образование или квалификация в сферата на общественото хранене. Като структура детските кухни могат да бъдат общински и частни.
Необходими документи за получаване на храна от детска кухня
Родителите, които желаят да ползват детска кухня за децата си, които отглеждат у дома, е нужно да подадат заявление. То се носи в централния офис заедно с копие от удостоверението за раждане на детето и с бележка от общопрактикуващия лекар за налични или липсващи алергии, както и с насоки за хранителния режим.
След одобряването на документите родителят трябва да получи абонаментна карта. С нея се закупуват купони, които се заверяват всеки ден при заявката за храна.
Изисквания към продуктите, които се използват за приготвянето на храната
Храните, които се използват в детските кухни, трябва да отговарят на изискванията за качество и безопасност, регламентирани в Закона за храните и в нормативните актове по неговото прилагане. Всеки един продукт трябва да е придружен с документ, който доказва неговата годност и безопасност.
- Храната, която се приготвя в детските кухни, трябва да е съобразена със заложените изисквания в Наредба № 2/2013 г. за здравословното хранене на децата от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни.
- Недопустимо е използването на суровини и предлагането на храни с изтекъл срок на годност. Също така не е позволено да се използва или предлага храна, която е приготвена или останала от предишен ден.
- Забранено е генетично модифицирани храни, генетично модифицирани организми и храни, които имат съставки, произведени от генетично модифицирани организми, да се влагат в или да се ползват като храна.
- Заделят се от дневното меню проби, които се отбелязват и се съхраняват в хладилник 48 часа при температура от 0 до 4 градуса.
- Суровините и готовата храна се транспортират до раздавателните пунктове чрез превозни средства, които трябва да отговарят на нормите, зададени в Закона за храните.
Какво включва здравословното хранене на децата от 0- до 3-годишна възраст
За да бъде храненето на децата от раждането до навършването на 3 години здравословно, то трябва да включва:
- пълноценна и разнообразна храна;
- достатъчно количество плодове и зеленчуци;
- достатъчен прием на мляко, млечни продукти и на други богати на белтък храни;
- съответстващ на физиологичните потребности в тази възраст прием на мазнини, сол и захар;
- поглъщането на достатъчно количество течности.
Обедното меню, предлагано в детските кухни, трябва да включва поне един представител от следните групи храни:
- Зърнени храни и/или картофи - хлебните, тестени и картофени изделия да са с минимално количество сол и/или захар.
- Плодове и/или зеленчуци - предлаганите зеленчуци и плодове да са според сезона. Използването на консервирани да е съобразено с изискването да не съдържат подсладители, консерванти и оцветители. Ако се предлагат конфитюри или мармалади (позволени са за деца над 1 година), те да са с повече от 45% плодово съдържание.
- Минимум един представител от тези храни - мляко, млечни продукти, яйца, месо, птици, бобови храни, риба.
Консумация на мляко и млечни продукти
Задължително се използват обезсолено сирене и безсолна извара, когато става въпрос за деца над 6-месечна възраст. От 9-месечна възраст нататък в менюто може да се включи използването на пълномаслено кисело мляко (3-4,5%). До навършване на 1 година на детето не се предлага да консумира прясно мляко.
За децата от 1- до 3-годишна възраст всеки ден се включва в менюто прием на мляко и млечни продукти. Процентът им масленост да е над 3%. Сиренето трябва да съдържа готварска сол до 3,5%, а кашкавалът - до 2%. Не се предлагат подсладени пресни и кисели млека, освен ако в тях не е добавен плодов компонент или натурални подсладители с общо съдържание на моно- и дизахаридите не повече от 15%.
Консумация на месо
В менюто на детските кухни се включва минимум три пъти седмично месо. То трябва да е без видими тлъстини, кости и сухожилия. Премахва се кожата от месото на птиците. Когато месото е мляно, съдържанието му на мазнини да е не повече от 12,5% от общата маса, а на сол - не повече от 1,5%. Препоръчва се да се използва повече мляно телешко месо, а когато се смесват свинско и телешко, второто да е минимум 60%.
Недопустимо е използването на промишлено произведени месни и птичи заготовки - кебапчета, кайма, кърначета, кюфтета и др., и на месни и птичи продукти - меки и твърди салами, филета, кренвирши, наденици, шунка и др.
Консумация на риба
Рибата се предлага минимум 1 път в седмицата, като за децата от 6- до 12-месечна възраст тя е част от ястието, а при децата от 1- до 3-годишна възраст се предлага като основно ястие и/или рибена чорба, компонент на салати и сандвичи.
Изискванията за рибата са тя да е прясна, по изключение замразена, да е без кожа и кости, на парчета или на филе. Не е позволено рибата да е пушена, солена, консервирана или маринована. Не се предлагат скариди, калмари, миди, раци, октоподи, стриди и др.
Консумация на яйца
Яйцата трябва да са кокоши и пресни. На децата от 6- до 12-месечна възраст яйченият жълтък се добавя като компонент към ястието. Децата от 1 до 3 години могат да консумират цяло кокошо яйце като основно ястие или като част от ястие.
Консумация на бобови храни
Бобовите храни се предлагат до два пъти седмично в менюто на деца, които са навършили 10 месеца. Използват се леща, лющен зрял боб и нахут.
Забранено е предлагането на ядки.
Какви кулинарни технологии трябва да се използват при приготвянето на храната
Когато се приготвя храната в детските кухни, се прилагат здравословни кулинарни технологии.
- Непосредствено преди топлинната обработка продуктите се почистват и нарязват.
- Замразени зеленчуци се добавят без предварително да са размразени.
- Храните се приготвят посредством варене, задушаване, варене на пара или печене при умерена температура.
- Забранено е пърженето.
- Месо и риба се размразяват в хладилник, в микровълнова печка или в студена вода, а не на стайна температура.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РИЪР КОМПЛЕКТ КУПИЧКИ 22043 / 22084
РИЪР КОМПЛЕКТ ЧАШИ 22053 / 22094
РИЪР КОМПЛЕКТ ПРИБОРИ ЗА ХРАНЕНЕ 22063 / 22104
РИЪР КОМПЛЕКТ РОЗОВИ ЧИНИИ 22074
СТОР КОМПЛЕКТ ЗА ХРАНЕНЕ ОТ 3 ЧАСТИ ПЕПА ПИГ 66953
ЛОРЕЛИ СТОЛ ЗА ХРАНЕНЕ CRYSPI
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Детски заведения и социални услуги за деца
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Детски кухни – устройство и изисквания
- Какво представлява смесеното хранене при бебетата и как се извършва то
- Правилното хранене – ключът към здравето на вашето дете
- С какво да храним децата си
- Преходната храна - каква трябва да бъде и кога се включва в менюто
- Злоядото дете – как да се справите с придирчивостта към храната
- И изкуственото хранене на бебето си има своите предимства
- Принципи на захранване на бебето
- Избягвайте да давате тези 7 вредни храни на детето
Коментари към Детски кухни – документи за записване и изисквания към храната