Криминален аборт в България и по света
От векове съществува практиката да се прекъсва бременност, която е нежелана. От векове темата за аборта се е поляризирала и споровете около нея винаги са гравитирали около мненията за морала, религията, правата на жените и социално-икономическите условия, които са част от причините за прибягване към аборт.
По света отношението към въпроса за прекъсването на бременност е много противоречиво. В двете крайности са пълната забрана или пълното приемане, а по средата е разрешаването на аборта при определени условия. Всяко едно от тези положения има своите положителни и отрицателни страни, но е факт, че забраната на прекъсването на бременност в дадена страна води до нарастването на случаите на така наречените криминални (нелегални) аборти, а оттам и на случаите на увредени и мъртви жени, както и на абортния туризъм (пътуване на жените в държави, където процедурата е разрешена).
Специалистите се обединяват в мнението, че за да не се принуждават жените да правят криминални аборти или да се нарушават правата им, е необходимо, от една страна, да се осигури достъпно, адекватно и законно обслужване, когато жената иска да прекъсне бременността си. От друга страна, да се засилят мерките и предоставянето на достатъчно предпазни средства, да се дава възможност жените да получават повече информация, консултации и обучение във връзка с предпазването от забременяване.
Криминален аборт в България
В България криминалният аборт се причислява към изкуственото прекратяване на бременност, но при него е характерно това, че той се извършва извън лечебно заведение, най-често от неспециалист и в нарушение на медицинските стандарти.
Криминалният аборт се води умишлено престъпление, при което извършителят съзнава и предвижда, че резултатът от деянието ще бъде умъртвяване на плода и че ще се създаде опасност за здравето и живота на бременната жена. По тази причина в Наказателния кодекс изрично се упоменава какви са последиците от такива действия. В нормативния акт се казва, че който умъртви плода на бременна с нейното съгласие и го направи извън акредитирано лечебно заведение или нарушавайки утвърдени медицински стандарти и правила, получава като наказание до 5 години лишаване от свобода.
В зависимост от утежняващите обстоятелства, наказанието може да се промени, ако:
- Извършителят е без висше медицинско образование или е умъртвил плода на 2 или повече жени. Тогава наказанието е затвор до 8 години.
- В случай, че престъплението се извърши повторно, тогава наказанието е лишаване от свобода от 2 до 8 години.
- Когато плодът е умъртвен без съгласието на бъдещата майка, деятелят се наказва от 3 до 8 години със затвор.
- Ако в горния случай настъпи смърт на бременната, извършителят се лишава от свобода от 5 до 12 години.
В Кодекса изрично е упоменато, че бременната жена не носи наказателна отговорност, когато е налице устно или писмено съгласието й за прекъсването на бременността, дори и за подбудителство и помагачество.
Криминалният аборт по света
Абортът продължава да бъде сериозен медицински и общочовешки проблем. По цял свят се практикува прекъсването на бременността, независимо дали законно или не. Тревожни са данните, че криминализирането на аборта не постига първоначалната си цел - да намали броя им, постига се единствено увеличаване на заболеваемостта и смъртността сред жените, пристъпили към това решение. За честотата на криминалните прекъсвания на бременност говорят усложненията, които водят жените в спешните отделения и до моргата.
Също така друга пречка, с която се сблъскват дамите, които искат да направят легален аборт в страни, където това е разрешено, е отказът на лекари да направят процедурата по морални съображения. В Италия, Полша, Словакия, Ирландия, Унгария и Румъния са докладвани такива случаи - близо 70% от акушер-гинеколозите и 40% от анестезиолозите в тези държави не се съгласяват да прекъснат бременността на пожелалите го жени именно заради вътрешните си убеждения. Така на бременните се отказва достъп до услуги, които в някои от тези страни са разрешени, и ги принуждава да търсят други начини да решат въпроса, които често им причиняват повече усложнения.
В 20 страни, членки на ЕС, абортът по желание е легален. Във Великобритания, Кипър и Финландия има широко тълкувание на основанията за отказ, в Полша, Люксембург и Ирландия основанията за прекъсване на бременност са силно ограничени и като цяло съществува нежелание и страх да се правят аборти. Малта е единствената държава, членуваща в ЕС, в която е забранено да се извършват аборти независимо от причините.
Ще разгледаме как се процедира в законодателно отношение с изкуственото прекъсване на бременност в някои страни.
Полша
В края на октомври 2020 г. Конституционният съд в Полша излезе с решение за забрана на абортите в страната дори в случаи, когато плодът е тежко увреден. Сега прекъсване на бременност може да се прилага само, когато има риск за живота и здравето на бременната или забременяването е в резултат от изнасилване.
Дълго време полякините и хората, които са против рестриктивния закон, протестираха, защото подобно законодателно решение обрича жените на нелегални аборти, посещения на чужди държави с цел прекъсване на бременност, отглеждане на деца, които през целия си живот няма да са самостоятелни и способни да водят нормален живот. Ситуацията е толкова влошена, че е необходима рецепта, за да се сдобиеш със спешна контрацепция.
Приемането на закона беше осъдено от членовете на Европейския парламент, който призовава полското правителство да осигури на жените достъп до безопасни, безплатни и законни услуги за аборт.
САЩ
През 2019 г. щатът Алабама, САЩ, прие законопроект, който забранява абортите дори и в случаи на кръвосмешение и изнасилване. Лекарите, които извършват процедурата, са застрашени до 99 години лишаване от свобода. В други щати също са в действие или се предлагат нормативни актове, с които по някакъв начин се ограничава правото на жените да прекъснат своята бременност.
В щата Тексас действа така нареченият Закон за сърдечните удари (Heartbeat Act). Той не позволява да се направи аборт от момента, в който се чуват сърдечните тонове на зародиша, което става в 6-та седмица от бременността.
Великобритания
Във Великобритания контрацептивните хапчета и импланти са безплатни. Прекъсването на бременността също е без пари, ако се направи с посредничеството на Националната здравна служба (NHS). Записването на час за аборт става по телефона. Позволено е бременността да бъде прекратена до 24-та г.с. До 20-та г.с. абортът може да се извърши посредством медикаменти или чрез аспирация, след 20-та г.с. - по хирургичен път.
В редица държави като Лихтенщайн, Обединени арабски емирства, Салвадор, Андора и др. абортите са напълно или частично забранени и се предвижда затвор както за лекарите, които са го извършили, така и за самите жени, които са се подложили на него.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Бременност, раждане и родителство
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
Коментари към Криминален аборт в България и по света