Издаване и възстановяване на здравноосигурителна книжка и лична здравна книжка
Здравноосигурителната книжка е един от задължителните документи, които са необходими при посещение при дентален лекар или когато потърсим медицинска помощ извън нашето местоживеене. Личната здравна книжка се изисква, когато работник или служител извършва трудова дейност на определени от закона места.
Издаване на здравноосигурителна книжка
Издаването на здравноосигурителна книжка (синя) се извършва от Регионална здравноосигурителна каса (РЗОК) и става, след като потребителят е направил първоначален избор на общопрактикуващ лекар. Важно е да се подчертае, че се говори за избор на личен лекар за пръв път, а не в случаите, когато сменяме досегашния.
Когато става въпрос за издаване на здравноосигурителна книжка за пръв път на дете, тя е безплатна и се получава на място в РЗОК, на чиято територия е общопрактикуващият лекар на детето.
Възстановяване на здравноосигурителна книжка при загуба, кражба, унищожение
В случаите, когато здравноосигурителната книжка е изгубена, унищожена или открадната, собственикът й трябва да входира молба-декларация по образец до директора на РЗОК, на чиято територия е регистриран личният му лекар. След като е подаден този документ, ръководителят на Регионалната здравноосигурителна каса обявява книжката за невалидна. Потребителят заплаща стойността на новата книжка и срещу касовата бележка, издадена от РЗОК, я получава заедно с протокол. В срок от 3 дни здравноосигуреният собственик на новата книжка трябва да я предостави на общопрактикуващия си лекар за заверка.
Какво да правим при изчерпване на страниците на здравноосигурителната книжка
В ситуация, когато страниците на здравноосигурителната книжка свършат, се прикрепва допълнителен лист - притурка по образец. Тя се отпечатва от НЗОК и с посредничеството на РЗОК се предоставя на собственика на книжката. За целта той трябва да представи книжката пред регионалната каса.
Когато здравноосигурителната книжка или притурката към нея се подменят, РЗОК служебно попълва направените за последната календарна година и извършените през настоящата дентални дейности до момента на смяна на книжката или на издаването на допълнителния лист.
>>> Издаване на европейска здравноосигурителна карта
Издаване на лична здравна книжка
Личната здравна книжка задължително се изисква от хора, които започват работа или работят в:
- Детски ясли и градини и специализирани заведения за отглеждане, пребиваване и възпитаване на деца.
- Специализирани институции за възрастни хора.
- Водоснабдителни съоръжения и обекти - резервоари, пречиствателни и помпени станции, водопроводни мрежи (хората, които имат пряк контакт с питейната вода при аварийни и ремонтни дейности), хлораторни мрежи, санитарно-охранителни зони на водоизточниците.
- Обекти и предприятия, които произвеждат и/или търгуват с храни.
- Фризьорски, бръснарски и козметични салони.
Притежателите на личните здравни книжки се подлагат на предварителни и периодични медицински прегледи и изследвания, чиито резултати се вписват в документа. Книжката се съхранява на местоработата на собственика й и се предоставя при проверка от страна на контролните органи.
Предварителните изследвания и прегледи включват:
- Преглед от общопрактикуващ лекар или от специалист по вътрешни болести от заведение за извънболнична помощ (последното се отнася за започващите работа в ясла или градина).
- Бактериологично изследване за шигели, ентеропатогенни Ешерихия коли, салмонели и коремнотифно носителство.
- Изследвания за протозои и чревни хелминти.
- Извършване на туберкулинов кожен тест на Манту за хората, постъпващи на работа в детска ясла и градина.
Желаещите да започнат работа в козметичен, фризьорски или бръснарски салон не си правят тези изследвания, за тях е необходимо само да бъдат прегледани от общопрактикуващия лекар или лекар по вътрешни болести.
Когато лекарят извършва прегледа, той е длъжен да отбележи дали човекът е прекарал заразни заболявания; да отбележи в личната здравна книжка, ако има такива; да проведе щателен преглед на кожата, лигавиците и окосмените части. Ако счита, че е налице заразно заболяване (хронично или остро протичащо), да изпрати човека при нужния медицински специалист за допълнителни, уточняващи диагнозата изследвания. Също така личният лекар или специалистът по вътрешни болести е необходимо да регистрира откритите болни от заразни болести и/или заразоносители.
Процедура по регистриране и заверка на лична здравна книжка
Личната здравна книжка се регистрира в Регионалната здравна инспекция (РЗИ), на територията на която се намира местоработата или постоянния адрес на работника или служителя. Това става, след като са направени всички необходими предварителни изследвания и прегледи. Заверката се прави от длъжностно лице - здравен инспектор чрез подпис и име.
Желаещият да му се завери лична здравна книжка подава заявление в Център за административно обслужване (ЦАО). Документът се изпраща на ръководителя на Центъра за резолюция. Самата заверка се прави по настоящ адрес, след като бъде представена лична карта. Ако настоящият адрес е различен от постоянния, трябва да се представи и удостоверение за настоящ адрес, на който пребивава заявителя. Дежурният инспектор, който прави заверката, извършва проверка на резултатите от предварителните медицински изследвания и прегледи и след това полага подпис и печат на Дирекция "Надзор на заразните болести".
Следва вписване на данните от книжката в електронен регистър от служител на Центъра по административно обслужване.
Освен лично в ЦАО заявление за заверка на лична здравна книжка може да се подаде чрез лицензиран пощенски оператор и по електронен път. За последното е нужно потребителят да разполага с квалифициран електронен подпис.
Коментари към Издаване и възстановяване на здравноосигурителна книжка и лична здравна книжка
Моника
Здравей те как мога да си изкарам нова книжка здравна синя
Здравейте! В статията е посочено: "Здравноосигурените лица трябва да заплатят издаването на нова здравноосигурителна книжка. Сумата за този процедура е 4,08 лв., издава се от РЗОК. Това се случва в рамките на три дни, а здравноосигуреното лице трябва да представи документа на избрания общопрактикуващ лекар, който трябва да го опише и завери в протокол."
Книжката се закупува от книжарница.
Здравей те как мога да си изкарам нова книжка здравна синя
христина георгиева
какво трябва да направя при положение, че здравната каса и опл си прехвърлят отговорността по издаването на открадната здравна книжка отпреди 12 год., нямам прекъснати здравни осигуровки
При изгубването, кражбата или унищожаването на издадена здравноосигурителна книжка заинтересованите здравноосигурени лица следва да подадат молба по утвърден образец, адресирана до директора на РЗОК, на чиято територия осъществява дейностите си постоянно избраният общопрактикуващ медик. За здравна книжка, която по една или друга причина е изгубена, открадната или унищожена следва да се уведоми директорът на РЗОК. След това документът се обявява за невалиден.
какво трябва да направя при положение, че здравната каса и опл си прехвърлят отговорността по издаването на открадната здравна книжка отпреди 12 год., нямам прекъснати здравни осигуровки