Икономическата криза, мерките на държавата и страховете на хората

Преди няколко дни „Галъп Интернешънъл“ представи резултатите от петото си по ред изследване, посветено на обществените нагласи в условията на епидемията от COVID-19. Социологическият сондаж, проведен чрез телефонно интервю с 915 души, отчита картината в момента, но позволява и сравнение с предходните проучвания.
Леко спада тревогата за болестта, показват данните, но за сметка на това се увеличават притесненията за работното място, които стават по-силни и по-осезаеми, в сравнение с тези за COVID-19.
Според данните на проучването, ако преди месец 36% от анкетираните са заявили, че доходите им са намалели, сега това правят 47%.
Сега 9% казват, че са загубили работата си, а преди месец те са били 3%. С 2% са се повишили и хората, които споделят, че предстои да загубят работата си. Те вече са 14%. Други 16% са с намален работен ден. 9% твърдят, че са спрели да плащат кредитите си, а 5% лизинговите вноски.
От „Галъп Интернешънъл“ подчертават, че 56% не са усетили, че държавата има ясен план за преодоляването на икономическите последици след края на епидемията. Подобно е усещането на огромен брой хора, които си задават въпроси, останали до момента без ясен и конкретен отговор.
На фона на повтаряните постоянно от управляващите цифри за отделени милиони за справяне с икономическите последици и запазени работни места, са съдбите на хиляди българи, които изпитват реална паника не от заразата с COVID-19, а за своето физическо оцеляване.
Информацията за съкращения започва да съперничи на тази за броя на заразените.
От днешния 29 април 2020-а в казанлъшкия завод „Арсенал“ започват да освобождават работници, общо 2000 души ще отидат в бюрото по труда. Основната причина, според ръководството, са намалелите поръчки.
В Община Велинград предстои да намалят състава си с 25% до края на април, а причината е във финансовите затруднения.
Още в края на март изпълнителният директор на Българската стартъп асоциация (BESCO) алармира, че половината от компаниите са в критична ситуация, а две седмици по-късно от BESCO съобщиха, че повече от 75% от стартъпите в България са заплашени от фалит до 6 месеца. Анализът, направен от Асоциацията, показва критичното състояние, но дава и предложения за решение. В проучването са включени сто български стартъпа, които работят в над 27 индустрии. От всички тях 66% очакват спад на приходите с повече от 40%, а други 63% смятат да съкратят една четвърт от персонала си.
Повече от половината фирми са притеснени от загубата на международни клиенти, а над 65% от загубата на български. Затова и едно предложенията е държавата да стане надежден клиент на стартъпите, което може да се случи след промени в закона за обществените поръчки.
Сред другите предложения са фондовете за рисков капитал да бъдат приоритет за държавата, административните процеси да бъдат по-леки, а работата на инвестиционните посредници по-бърза.
Любопитен акцент в проучването е, че само 21% от стартиращите компании подкрепят мярката 60/40 и казват, че тя е крайно недостатъчна, когато става дума за квалифицирани, при това високо, работници.
Мярката 60/40 буни духовете от момента, в който беше предложена. Тя е изгодна за част от работодателите. Почти 100 000 души продължават да работят в момента благодарение на нея, а идеята е, че тя може да продължи да действа и след извънредното положение.
В същото време, безработните са над 290 000, от които 12 000 нямат право на обезщетения. Според прогнозата на бившия социален министър Иван Нейков техният брой ще се увеличава и със сигурност ще се наложи държавата да бъде по-щедра.
А според повечето от анкетираните от „Галъп Интернешанъл“ е важно преди всичко държавата да представи ясно решенията си за справяне с кризата. Така със сигурност мислят както работодателите, така и работещите.
За да се уталожат притесненията на хората и да се внесе поне минимално успокоение, е важно не подхвърлянето на цифри, а представянето на ясни варианти за действие, съобразени с различните ситуации. А най-вече на бързи и адекватни действия, които създават чувство за предвидимост.
Петър Ганев от Института по пазарна икономика написа преди няколко дни, че не е добра новина, че най-ефективната институция в икономически план у нас в условията на извънредно положение, се оказа бюрото по труда. Не е добра, но е факт.
И това, че за кратко опашките пред бюрата по труда намаляха, не бива да успокоява никого. Те тепърва ще се увеличават. Въпросът е какви действия ще предприеме държавата, за да реши проблемите не само на безработните – настоящи и бъдещи, но и да не позволи на икономиката да „се счупи“. Това със сигурност ще стане, ако хаотичните и бавни движения, свързани с бъдещето, продължават.
Не по-малко значимо е още и какво ще направи властта, за да уталожи неверието във възможностите си да управлява кризата и да успокои страховете на българите, обсебени от мисълта как ще продължи животът им и ще има ли бъдеще за тях и децата им.
gallup-international.bg, pixabay.com
-
Хенриета Фор: Вярвам, че след пандемията от COVID-19 можем да изградим по-добър свят за всяко дете
-
ББР е гарантирала 1311 кредита за бизнеса и 33 178 безлихвени заема за хора до 8 февруари 2021 г.
-
Евродепутатите одобриха механизма за възстановяване на ЕС на стойност 672,5 милиарда евро
-
АСП подготви указания за превенция от COVID-19 при възстановяването дейността на социалните услуги
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) CLUNGENE * 1 бр.
НовСТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 * 25 EGENS
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 КАСЕТА (ТАМПОН) VERASURE * 20
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ - КАСЕТА (ТАМПОН) ЗА COVID-19 АНТИГЕНИ, ГРИП ТИП А И ГРИП ТИП В REALY TECH * 1
АктуаленСТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Социални казуси
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- Коронавирус COVID-19
- Антикоагулантът хепарин атакува спайк протеина на коронавируса
- Повторното заразяване на здрави младежи със SARS-CoV-2 е напълно възможно
- Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
- Следете обонянието си, за да ограничите разпространението на коронавируса
- COVID-19 е оказал съществено влияние и върху дейността на фармацевтичния сектор
- Косвеният ефект от COVID-19 – по-малко сърдечни операции, повече смъртни случаи
- Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
- Открита е нова причина за появата на тромб при заразени с COVID-19
Коментари към Икономическата криза, мерките на държавата и страховете на хората