СЗО пусна в действие портал за глобални данни за здравето и благосъстоянието на възрастните хора

Световната здравна организация даде ход на първия портал, обединяващ на едно място данни за глобалните показатели за наблюдение на здравето и благосъстоянието на мъжете и жените над 60 години.
Данните са свързани с процента на хората над 60 години в света, продължителността на живота им, основните причини за смъртността, доколко са разпространени сред тази възрастова група често срещаните увреждания като загуба на слуха и на зрението. В портала Maternal, newborn, child and adolescent health and ageing се събира информация още и за процентът на възрастни, които получават дългосрочна грижи в собствените си домове и в социални институции и на тези, живеещи в благоприятна за възрастта им среда. Има още показатели, които проследяват напредъка на държавите по отношение на поетите от управляващите ангажименти по отношение на благосъстоянието и здравето на хората над 60 години.
Чрез множество карти, диаграми и таблици, порталът предоставя персонализирани опции за визуализация и анализ на данните.
До края на 2020 г. потребителите ще могат да създават национални профили, чрез които ще бъдат направени анализи и ще започне политически диалог със страните.
Застаряването на населението е глобален проблем и процес, който води до сериозни обществени последици. Затова е важно, коментират експертите на СЗО, здравните системи да бъдат трансформирани по начин, който ще позволи да бъдат полагани грижи за хората през целия им живот. Акцентът трябва да бъде поставен върху превенцията, общностите да бъдат укрепени, за да са в състояние да предоставят интегрирани услуги и да подкрепят възрастните, съобразявайки се и изхождайки от индивидуалните им нужди.
Десетилетие на здравословното стареене (2020 – 2030 г.)
През август 2020-а Световната здравна асамблея даде зелена светлина пред инициативата Десетилетие на здравословното стареене (2020-2030 г.) В този период порталът ще предоставя достъп до глобалните данни за възрастните хора, изготвени от СЗО, МОТ, университети, научни институти и други международни институции.
Инициативата е възможност да се съберат правителства, гражданско общество, международни институции, специалисти, академични среди, частният сектор и медии и да предприемат съгласувани и общи действия, с които животът на възрастните да стане по-добър.
Четири да основните посоки, около които се насочват действията:
- промяна на начина, по който мислят, чувстват и действат
- насърчаване способностите на възрастните
- предоставяне на ориентирани към човека интегрирани грижи и първични здравни услуги, отговарящи на възрастта им
- осигуряване на достъп до качествени дългосрочни грижи
Това е един от отговорите на проблема, свързан със застаряването в света. Процесът ще окаже влияние върху всички аспекти от развитието на обществото. Това е причината държавите да подкрепят Програмата за устойчиво развитие до 2030 г. и да се ангажират, че няма да има нито един изоставен на произвола човек.
Трябва да бъдат предприети спешни и съгласувани общи действия, защото данните показват, че в момента в света живеят над 1 милиард души над 60 години и повечето от тях са в страни с ниски и средни доходи. Мнозина нямат достъп до основните ресурси, необходими за смислен и достоен живот, други са изправени пред бариери, които им пречат за пълноценно участие в обществото.
Какво е здравословното стареене
Световната организация определя здравословното стареене като процес на развитие и поддържане на функционалната способност, която позволява благополучие в по-напреднала възраст.
Функционалните способности дават възможност на хората да правят всичко, което ценят и е важно за тях, позволява им независимо от натрупаните години да продължават да учат и да се развиват.
Типичният възрастен човек не съществува и най-често обобщенията повече пречат, отколкото помагат, категорични са специалистите. Има 80-годишни с физически и умствени нива като на хората на 30. Има обаче и други, които се нуждаят от грижи и помощ - да се облекат и нахранят. Политиката трябва да бъде формулирана и да се реализира така, че да бъдат подобрени функционалните способности на всички възрастни, независимо дали са здрави или нуждаещите се от подкрепа.
Всъщност отговорът на обществата трябва да бъде в истинския смисъл на думата съобразен с индивидуалността. Задачата е да бъдат създадени условия, даващи реални шансове на всеки да живее пълноценно.
who.int
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Възрастни хора
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- СЗО съобщи за нов вирус от семейството на вируса ТОРС
- Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
- СЗО: Разходите за здравеопазване в света нарастват много бързо
- За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО
- Всяка година 500 000 души умират преждевременно от коронарна болест на сърцето заради трансмастните киселини
- България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО
- Стартира проучване за наднормено тегло сред 7-годишните българчета
- Всяка година 30 000 000 недоносени и болни новородени имат нужда от лечение
Коментари към СЗО пусна в действие портал за глобални данни за здравето и благосъстоянието на възрастните хора