Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Разговаряме с... Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!

Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!

от 01 ное 2019г., обновено на 03 фев 2020г.
Автор: Гергана Караилиева
Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно! - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Той е кореняк софиянец, доктор на социологическите науки. Работи в Института за изследване на обществата и знанието към БАН. Болестта на Бехтерев го намира, когато е юноша. И до момента е с него. Както сам признава, болката е дисциплиниращ педагог, а изпитанията носят познание. Той е проф. Божидар Ивков и признава, че най-големият проблем пред хората с увреждания са социалните бариери. Преди дни излезе монографията му „Социология на инвалидността“ и ученият вярва, че вероятно с нея в България се появява и социологическата дисциплина „Социология на инвалидността“. Социологът е автор на 14 монографии и книги, 11 студии и повече от 60 статии, посветени на проблемите на инвалидността и хората с увреждания, сред които „Модели и концепции за инвалидността“, „Социален контекст на видимата инвалидност“, „Инвалидност и отношение към инвалидността през вековете“. С него разговаряме както за новия му труд, така и за проблемите на представителите на една от най-уязвимите групи в обществото ни. Проф. Ивков не крие, че новото законодателство в социалната сфера не просто не е работещо, но е и вредно.

Проф. Ивков, от печат излезе книгата Ви „Социология на инвалидността“. Разкажете за историята на създаването й и за посланията й.

Идеята за тази книга се роди в началото на 80-те години на ХХ век. по времето, когато пишех дипломната си работа в Софийския университет. Тогава интересът ми бе насочен към хроничните заболявания и начините за адаптация към тях, към преживяването им и др. По онова време нямаше никаква информация дали някъде по света се провеждат каквито и да било изследвания на инвалидността извън полето на медицината, а интернет се срещаше рядко дори в научно-фантастичните произведения. По-късно попаднах на първите текстове на полски език точно в сферата на социологията на инвалидността и така започна моето пътешествие в света на тази отраслова социология, резултат от което е и тази книга. Монографията „Социология на инвалидността“ няма толкова за цел да отправя послания, колкото е насочена към еманципацията на една „редова“, отраслова социологическа дисциплина. Тя обосновава правото й на съществуване именно като такава и като важна съставна част от изследователското направление „Изследвания на инвалидността“. Вероятно може да се смята, че с излизането на тази книга в България „се ражда“ социологическата дисциплина „Социология на инвалидността“. И това е добре, защото все повече изследователи проявяват интерес към един или друг аспект на сложния и значим социален феномен „инвалидност“. А може би това е и основното й послание.

книгата

Намерихте ли отговор на въпроса защо обществото продължава да не приема хора с увреждания?

Това е въпрос, който няма нито еднозначен, нито лесен, нито траен във времето отговор. В също излязла наскоро моя книга „Инвалидност и отношение към хората с инвалидност през вековете“ ясно показвам, че враждебното, сегрегиращо, а понякога и унищожително в буквалния смисъл на думата отношение към тази социална категория лица, не е от вчера и е присъщо на всички общества в един или друг исторически и социален контекст. Тук влияние, което често има синергичен характер и ефект, оказват множество фактори. А българското общество не приема отделни лица и субкатегории лица с видима инвалидност, защото по своята най-дълбока същност е бедно. И тук нямам предвид финансовото измерение на бедността.

В последните години се говори постоянно за действия, насочени към социалното включване и ограничаването на изолацията на хората с увреждания и въпреки това, те продължават сякаш да обитават затворени пространства. Защо?

Да, така е. И, за съжаление, това не е само впечатление. Това е факт. Поне според мен в основата на тези процеси стоят и могат да се открият множество причини, но две са особено важни. Голямото, почти тотално невежество по отношение на това какво представлява инвалидността и неадекватните публични политики в тази сфера. Неведнъж съм казвал, че познаването на действащите норми в актуалното законодателство не означава знание за това какво е инвалидност и какви са нейните многобройни и многообразни проявления в социалната действителност. Това е само една малка, много малка част от същинското знание. Неслучайно наричам инвалидността сложен социален феномен. Това незнание неминуемо прониква и в социалните политики в сферата. Става дума за хоризонтални политики, които най-често и най-вече имат благотворителен характер и затвърждават административно-благотворителния модел на инвалидността в страната, който доминира вече повече от десетилетие и мутира в рамките на медицинското смислово пространство. Липсва персонализация, индивидуалност в тези политики. Липсва и най-далечният намек за идентификация и отстраняване на наличните социални бариери.

Какъв е според Вас резултатът от протестите на майките на деца с увреждания?

Винаги съм уважавал родителите на деца с инвалидизиращи увреждания и съм се прекланял пред техните усилия. Това са невидими герои, изключителни хора, които се нагърбват с една огромна и много важна задача - отглеждането и възпитанието на дете със специфични (подчертавам специфични, а не специални) проблеми и потребности, със сериозни здравословни проблеми, които обществото е загърбило и е оставило родителите и техните деца сами на себе си. За съжаление, една малка групичка майки с подкрепата на невежи политици успя да нанесе огромни щети и вреди на много хора с тежки форми на инвалидност. Имам усещането, че тези протести бяха пика на публичните прояви на невежество и незнание в сферата на инвалидността, манифестирани от Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, дори от Главна прокуратура и някои НПО на и за хора с инвалидност, проявени под диктата на някаква, за мен фалшива и вредна, икономическа ефективност. Единствено национално-представителните организации на хората с инвалидност запазиха и верния тон, и рационалността на своето мислене, поведение и предложения.

След напрежението, което се създаде между участниците в „Системата ни убива“, бяха създадени още няколко сдружения. Това не прави ли лоша услуга на хората с увреждания, които вместо да се обединяват, се разделят?

Да, разделението разпилява социалната енергия и силата на хората с инвалидност, което улеснява политиците при отнемането на права и облекчения за тях. Аз съм горещ привърженик на една проста максима: „Единни – да, еднакви – не!“. Тя е присъща за работата на национално представителните организации на и за хората с инвалидност. Да не говорим за това, че част от нововъзникващите неправителствени организации работят, съзнателно или не, по посока на увреждане на правата на хората с инвалидност. Това правят и някои по-стари НПО-та.

В продължение на шест години бяхте начело на Съюза на инвалидите. Става дума за времето от 1992 г. до 1998 г. Какво се промени за тези години за хората с увреждания?

Ако визирате точно този период, то мога да кажа, че благодарение на Съюза на инвалидите, Съюза на слепите с председател Иван Крумов, Съюза на глухите с председател Иван Панев, Съюза на кооперациите на и за хора с инвалидност, оглавяван от Гочо Братанов и на Съюза на военноинвалидите, начело на който беше Петър Велчев, успявахме да удържим напъните на политиците да се отнемат права и облекчения на хората с инвалидност под знамето на пазарната икономика. Успявахме да се борим за еволюционни и наистина насочени към социалния модел на инвалидността промени в публичните политики. Тогава тези съюзи разполагаха в своя състав с изключителни експерти. След 1999 г. или поне нещата изглеждат по този начин отвън, борбата за правата на хората с инвалидност стана малко по-вяла. Така или иначе тези, а и всички останали национално представителни НПО, работят в условия на двойна „преса“ - от едната страна са исканията на техните членове, а от другата страна са политиците с размахваното от тях публично лично и партийно невежество и незнание, което се оказа добро оръжие за „посичане“ на много категории лица с инвалидност.

проф. Ивков

Според Вас доколко смислено и работещо е новото законодателство в социалната сфера?

Нито е смислено, нито е работещо. То е вредно. И доколкото мога да преценя, всички намерения за последващи реформи са в това русло. Социалната политика в сферата на инвалидността, подобно на здравеопазването, бяха опазарени. А там, където е влязъл пазарът, освободен от регулации и умерени ограничителни мерки, там има само печалба и пустош.

Самият Вие от години страдате от болестта на Бехтерев. Тя промени ли Ви?

Физически – да. Умствено, интелектуално, духовно почти не. Много по-тежко преживях годините, когато бях безработен и пишех първата си дисертация, отколкото напорите на хроничната физическа болка. Но всичко, което съм преживял, освен страдание, ми е доносело познание и опит.

Независимо колко усилия се полагат, мисля, че обществото ни е длъжник на хората от уязвимите социални групи. Това може ли да се промени?

Длъжник за какво и в какво? Ако става дума за създаване на условия хората с инвалидност да живеят в безбариерна физическа и социална среда и да упражняват свободно своите права – да, обществото ни е много тежък, тотален длъжник. Ако става дума за създаване на адекватни условия всеки човек с инвалидност свободно да реализира своите възможности и способности – да, обществото ни е тежък, тотален длъжник. Дали това може да се промени? Със сигурност. Вече могат да се забележат някои, макар и малки, промени. Но те стават много трудно, много бавно и често са придружени с повече негативи, които скриват позитивните промени.

Кой е най-сериозният проблем, пред който са изправени хората с увреждания?

Не знам. За всяка субкатегория лица с инвалидност най-сериозният проблем, е различен. Но ако трябва да се обобщава за всички, то това най-вероятно е наличието на множество и най-разнообразни социални (в най-общ смисъл на думата) бариери. А сред тях най-тежките, най-трудните за преодоляване са символните бариери. Онези, които се пораждат в главите ни и се проявяват под формата на стереотипи, предразсъдъци, митове за инвалидността, негативно отношение, дистанциране.

професорът

Какво научихте за себе си, след толкова години болка, професоре?

Колкото и странно да звучи, болката, ако не е изключително силна, може и е своеобразен и дисциплиниращ педагог. А когато е придружена и с неумолимо настъпване на функционални дефицити, а всичко това не заплашва пряко живота ти, те изправят пред избор: или да се предадеш и да се впуснеш по течението на тоталната зависимост, или със „зъби и нокти“ да се бориш да бъдеш независим от своето социално обкръжение. Да създаваш. Да задоволяваш непрекъснато най-висшата човешка потребност – да си необходим. Е, аз избрах второто и нито за миг не съм съжалявал за този свой избор.

Казват, че в България отдавна сме стигнали дъното, но продължаваме все по-надолу. Какво мислите за това като социолог?

Винаги може още! Това е друга голяма тема и не може да се правят обобщения. Но ще Ви отговоря с един виц. Казват, че във всяка европейска страна има мафия. В България мафията има държава. И това, за съжаление, засега ми изглежда необратим процес.

Източник:

Личен архив

Още по темата:
  • Социална подкрепа за лица с увреждания Социална подкрепа за лица с увреждания
  • За пореден път здравното министерство ще коригира наредбата за ТЕЛК За пореден път здравното министерство ще коригира наредбата за ТЕЛК
  • През 2021 г. ще бъдат финансирани проекти за нови работни места на хора с увреждания на стойност 3 500 000 лв. През 2021 г. ще бъдат финансирани проекти за нови работни места на хора с увреждания на стойност 3 500 000 лв.
  • Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г. Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г.
4.0/5 4 оценки

Коментари към Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!

От сайта (1) От форума
Напиши коментар 1 коментар
  1. Тинка Костадинова  
    на 08 November 2020 в 23:53

    Много хубаво написано! Адмирации Професор Ивков! Ако имаше повече хора като Вас светът щеше да бъде друг!

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Разговаряме с...
  • Национална програма Асистенти на хора с увреждания
  • Социална подкрепа за лица с увреждания
  • За пореден път здравното министерство ще коригира наредбата за ТЕЛК
  • През 2021 г. ще бъдат финансирани проекти за нови работни места на хора с увреждания на стойност 3 500 000 лв.
  • АСП: Хората с увреждания ще подават документи за безплатна винетка и онлайн
  • От хората с увреждания вече няма да се иска решение на ТЕЛК при кандидатстване за социални помощи
  • Деница Димитрова: Във време на криза за хората с увреждания е почти невъзможно да бъдат наети на работа
  • Децата с увреждания във Враца имат своя площадка за игри
  • Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г.
  • През 2020 г. финансовата помощ за хората с увреждания ще бъде повишена с 4,3%

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 457 дни, 18 часа и 9 мин.

Какви са тези хора, които изоставят децата си?

преди 496 дни, 12 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 5 дни, 4 часа и 3 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 7 дни, 15 часа и 39 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 14 дни, 17 часа и 18 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 28 дни, 7 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Електронните досиета на хората с увреждания ще заработят през февруари 2019 г.

Електронните досиета на хората с увреждания ще заработят през февруари 2019 г.

от 15 дек 2020г. Прочети повече
Новите кукли Барби - с витилиго, без коса и с редки заболявания

Новите кукли Барби - с витилиго, без коса и с редки заболявания

от 13 май 2020г. Прочети повече
Деница Димитрова: Във време на криза за хората с увреждания е почти невъзможно да бъдат наети на работа

Деница Димитрова: Във време на криза за хората с увреждания е почти невъзможно да бъдат наети на работа

от 02 авг 2011г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах