Трудоустрояване – дефиниция, условия, парични обезщетения
Работник или служител се трудоустроява, когато вследствие на трудова злополука или болест той не е в състояние да работи досегашната си работа, но може да изпълнява друга по-подходяща или да остане на същата при облекчени условия, които не застрашават здравето му (чл. 314-317 от Кодекса на труда, чл. 1 от Наредбата за трудоустрояване, чл. 25 от Наредбата за медицинската експертиза).
Трудоустрояване на работници и служители с намалена работоспособност
Хората с намалена работоспособност се трудоустрояват по предписание на лекуващ лекар, Лекарските консултативни комисии (ЛКК), ТЕЛК и НЕЛК. Те определят какъв да е характерът на работата, условията на труд и за какъв срок да бъде преместването на трудоустроения.
Лекуващият лекар има правомощия да трудоустроява за срок от 1 месец, ЛКК – за срок до 6 месеца. Ако се налага, ЛКК може да удължи този период след извършването на контролен преглед. Също така на всеки две години работникът или служителят, който подлежи на трудоустрояване, се пренасочва към ТЕЛК за определяне на работоспособността му. Когато не е възстановена способността за работа, но и не е налице трайно намалена работоспособност 50% и над 50%, лицето отново се изпраща на ЛКК за продължаване на трудоустрояването.
ТЕЛК и НЕЛК трудоустрояват работници и служители, когато работоспособността им сериозно е нарушена и им определя 50% и над 50% трайно намалена способност да работят или посочват здравните противопоказания за изпълняване на служебните им задължения.
Лекуващият лекар и ЛКК издават своите предписания за срок от 7 дни, считано от деня на прегледа, а ТЕЛК ги освидетелства и преосвидетелства в срок от 20 дни, считано от датата на получаването на документите. Експертното решение се изпраща след това до работодателите, до трудоустроените, до териториалното поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ) и до Националния център за здравна информация.
Отношения трудоустроен служител – работодател
Всяко предприятие е длъжно да създаде комисия по трудоустрояване. Ако работещите във фирмата са повече от 50 души, всяка година се определят работни места, които са подходящи за хора, трудоустроени поради намалена работоспособност. Тези позиции са в рамките на 4-10% от общия брой на работещите. Копие от списъка с определените работни места се предоставя на службата по трудова медицина и на здравен орган, осъществяващ трудоустрояването, ако пожелае да му бъде даден. Отделно в предприятието се води дневник, в който се регистрират трудоустроените служители и работници.
Работодателят е длъжен да предприеме мерки за приспособяването на работните места, които ще бъдат предназначени за хора с намалена работоспособност.
Работникът или служителят, трудоустроен за определен срок, запазва работата, извършвана от него преди освидетелстването, и може да се върне на нея, след като способността му да работи се възвърне.
В случаите, когато трудоустроен за неопределено време възстанови работоспособността си, работодателят трябва да получи неговото съгласие за преместване на друга подходяща работа. Ако служителят или работникът не е съгласен, може да остане на същата длъжност до момента, до който не се появи друг трудоустроен.
Хора с трайно намалена работоспособност 50% и повече от 50% и неработещи могат да се трудоустроят и да се регистрират в Бюрото по труда по постоянен или настоящ адрес. Те биват насочвани към работодатели, заявили, че ще приемат на работа хора с намалена работоспособност.
Могат да се трудоустроят и лица с намалена работоспособност, които нямат определен процент намалена работоспособност и не работят. Явяват се на ЛКК и комисията вписва какви са противопоказните условия на труд за тях.
Когато възникне спор между работодател и работник или служител по въпроса за подходяща работа за трудоустрояване, той се решава от здравния орган, издал предписанието за трудоустрояване. Органът може да промени или допълни предписанието, ако искането е основателно.
Работник или служител, който е трудоустроен за даден период и е с трайно намалена работоспособност до 50% и получава по-ниско заплащане на новата си работа в сравнение с възнаграждението от старата длъжност, има право на парично обезщетение.
Трудоустрояване на работнички и служителки, които са бременни, кърмят или са в напреднал етап на инвитро
Жените, извършващи трудова дейност, имат право да бъдат трудоустроени, когато са бременни, кърмят или са в напреднал етап на лечение инвитро (чл. 309 от КТ, чл. 25 от НМЕ и чл. 1 от Наредбата за трудоустрояване). Ако работата, която вършат, е неподходяща за тяхното състояние, работодателят взима нужните мерки работното им място или време да бъде приспособено в услуга на нуждите им. Работодателят изпълнява предписанието, дадено от здравните органи. В случай че приспособяването на работата, която извършват бременните, кърмещите и подложените на инвитро лечение в напреднал етап, е невъзможно, работодателят трябва да ги премести на по-подходяща работа. След прекратяване на трудоустрояването жените запазват длъжността, която са изпълнявали преди това.
Трудоустрояването става чрез болничен лист, издаден от общопрактикуващия лекар на работничките или служителките или от акушер-гинеколога, който наблюдава състоянието им.
На трудоустроените бременни, кърмачки и жени в напреднал етап на лечение инвитро се полага парично обезщетение, ако на новата им работа възнаграждението им е по-ниско, отколкото на предишната.
Трудоустрояване на здрави лица, серопозитивни към вируса на СПИН
Здравите работници и служители, които са серопозитивни за вируса на СПИН, се трудоустрояват, за да се избегне вредното влияние на фактори от околната среда върху здравословно им състояние.
ТЕЛК и НЕЛК издават предписанията за трудоустрояването на лицата и след това ги изпращат на работодателите им.
От предприятието са длъжни да изпълнят предписанието и да осигурят нужните мерки, които да позволят трудоустроеният да работи в подходяща среда.
При възникване на спор между работодателя и трудоустроения серопозитивен служител относно наличието на подходяща работа решението се взема от здравния орган, издал предписанието. Ако органът откаже да вземе решение по въпроса, всяка от страните може да потърси отговор от по-горестоящ компетентен здравен орган.
Здравите лица, които са серопозитивни към вируса на СПИН и не работят, могат да се трудоустроят и да се регистрират в Бюро по труда. Имат право да бъдат настанени на работа, която е подходяща за тях.
Какви работни места не могат да заемат серопозитивните с вируса на СПИН
Серопозитивните с вируса на СПИН не могат да изпълняват работа, свързана с:
- отделянето на токсични химични вредности с имуносупресивно действие – халогенирани и ароматни въглеводороди, пестициди, тежки метали, медикаменти;
- въздействие на електромагнитни полета;
- източници на йонизиращи лъчения;
- неблагоприятен микроклимат – прегряващ или охлаждащ;
- тежък физически труд.
Парични обезщетения за трудоустроени
Изплаща се парично обезщетение, когато трудоустроеният получава по-ниско заплащане на новата работа в сравнение с предишната.
Какви са условията за придобиване на право на обезщетение
Финансова компенсация за трудоустрояване се отпуска и изплаща при следните условия:
- Лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство към началото на трудоустрояването.
- Да е налице минимум 6 месеца осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство. Когато трудоустрояването е поради трудова злополука и професионална болест, отпада изискването за наличие на 6-месечен осигурителен стаж.
- Осигуреният да получава по-ниска заплата за работа, която отговаря на предписанието на здравните органи.
- Да е налице болничен лист за трудоустрояване.
- Работникът или служителят да е попълнил декларация № 1 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи към държавното обществено осигуряване, която съдържа данни за лична платежна сметка. Декларацията се попълва при първото представяне на болничния лист за изплащане на обезщетение.
Изчисляване на парично обезщетение при трудоустрояване след общо заболяване, професионална болест или трудова злополука
Паричното обезщетение се дължи при трудоустрояване след временна неработоспособност, настъпила вследствие общо заболяване, трудова злополука и професионална болест. Дневният размер на компенсацията се получава от разликата между полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение през 18-те месеца преди месеца на трудоустрояването и получаваното среднодневно брутно трудово възнаграждение след трудоустрояването.
Ако осигуреният няма работени 18 месеца до деня на трудоустрояването, обезщетението се изчислява от разликата между среднодневното брутно възнаграждение и получаваното среднодневно брутно трудово възнаграждение след трудоустрояването.
В брутното трудово възнаграждение се включват заплатите, върху които се дължат осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство – основно трудово възнаграждение, доплащания за клас, вреден труд, нощен труд, възнаграждения за платен отпуск и др. Среднодневното брутно трудово възнаграждение за 18-те месеца преди трудоустрояването се изчислява като полученото брутно трудово възнаграждение се раздели на общия брой на работните дни за този период.
Дневният размер на обезщетението при трудоустрояване се пресмята поотделно за всеки календарен месец след трудоустрояването като разлика между среднодневното брутно трудово възнаграждение за целия период от 18 месеца преди трудоустрояването и среднодневното брутно трудово възнаграждение за съответния календарен месец след трудоустрояването.
Финансовата компенсация се изплаща за времето на трудоустрояване, но за не повече от половин година.
Изчисляване на обезщетението при трудоустрояване поради бременност, кърмене или напреднал етап на лечение инвитро
Дневният размер на компенсацията е равен на разликата между полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение през двете години, предхождащи месеца на трудоустрояване, и получаваното среднодневно брутно трудово възнаграждение след това.
В случай че жената е работила по-малко от 24 месеца до деня на трудоустрояването, обезщетението се определя като разлика между среднодневното брутно възнаграждение, от което би се пресметнало обезщетение за временна неработоспособност, и получаваното среднодневно брутно трудово възнаграждение за всеки месец поотделно по време на трудоустрояването.
Ако полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение след трудоустрояването е по-малко от минималната дневна работна заплата за страната, тогава разликата се определя като от среднодневното брутно възнаграждение за двете години преди месеца на трудоустрояването се извади минималната дневна работна заплата.
Финансовата компенсация при трудоустрояване на друга работа заради бременност се изплаща от деня на трудоустрояването до започването на отпуска за бременност и раждане. Когато обезщетението е за кърмачка, то се изплаща за целия период на трудоустрояването, т.е. докато майката кърми. Компенсацията, която се полага на жени в напреднал етап на инвитро, се изплаща за не повече от 20 календарни дни.
Паричните обезщетения при трудоустрояване, които се дължат от държавното обществено осигуряване, се погасяват с изтичане на 3-годишна давност от 1 януари на годината, следваща годината, за която се отнасят.
Какви документи са нужни за отпускане и изплащане на компенсации при трудоустрояване
- Болничен лист, който се предоставя от осигурения на осигурителя.
- Данни от болничния лист, от регистъра на осигурителите и самоосигуряващите се, от регистъра на приходите от осигурителните вноски за ДОО, регистър "Трудови договори", регистър "Трудови злополуки", регистър "Пенсии", регистър "Парични помощи за профилактика и рехабилитация", регистър "Професионални болести" и от регистър "Парични обезщетения и помощи от ДОО".
- Декларация приложение № 1 към НПОПДОО.
- Данни от приложение № 9 към НПОПДОО.
- Други документи при необходимост.
След предоставяне на болничния лист от трудоустроения на работодателя вторият трябва да представи всички документи в НОИ до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който лицето е предало болничния си лист.
Осигурените лица са длъжни да уведомят осигурителя до 3 работни дни за промяна относно обстоятелства, касаещи изплащането на паричните обезщетения.
Срок, в който се изплащат обезщетенията при трудоустрояване
След представянето на документите в ТП на НОИ обезщетенията се изплащат след 10 дни. Когато компенсациите са за период по-голям от 1 месец, срокът е 10 дни за първия месец, а за останалите – 5 дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, а за последния месец – 5 дни след изтичане срока на обезщетението.
Когато осигуреният няма право на парично обезщетение, той получава отказ. Разпореждането се отменя, ако в давностния срок (3 години) трудоустроеният или осигурителят предоставят нови или допълнителни доказателства, показващи право на обезщетение.
Коментари към Трудоустрояване – дефиниция, условия, парични обезщетения