ОИСР: Кризата COVID-19 засили неравенството и засегна най-уязвимите в обществото
Кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, засили неимоверно неравенството и засегна най-уязвимите в обществото, е един от изводите в доклада на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), озаглавен „Икономически перспективи“.
Основният извод в доклада е, че ключова за по-добрия икономически растеж в настоящия момент е комбинацията между разработваните ваксини срещу COVID-19 и програмите за финансово стимулиране. Нужна е дълга фискална подкрепа и действия в сферата на общественото здраве, за да може надеждата за възстановявате да стане реалност.
„Има надежда, но тя трябва да се превърне в реалност. Пандемията е глобален проблем и днес повече от всякога е нужно международно сътрудничество“, заяви по време на представянето на доклада генералният секретар на ОИСР Хосе Анхел Гуриа. Според него истинското възстановяване се нуждае от лидери и от действия, които показват ясно, че обещанията се спазват и ваксини ще има, от възобновяване на многостранните преговори за търговия, от цифрови стандарти, защото, заяви Хосе Анхел Гуриа: „Този е пътят към по-устойчив растеж и към общества, където възможностите са достъпни за всички“.
Световната икономика в условията на COVID-19
Световната икономика ще набира скорост постепенно. През 2021 г. ръстът й се очаква да бъде до 4,2 %, а прогнозата за 2022-а е да има забавяне до 3,7 %.
Независимо от втората вълна на COVID-19 обаче, ОИСР отчита леко подобряване на глобалната икономика. Икономистите смятат, че това се дължи на позитивните новини, свързани с ваксините и на силното икономическо възстановяване на Китай. Това е причината оценката за глобалния икономически спад през 2020-а да бъде с 4,2 %. През септември понижението беше с 4,5 %.
За да се възстановят националните икономики, управляващите трябва да продължат с подкрепящите фискални и парични политики.
Възстановяването ще бъде в различна степен и неравномерно за всяка отделна страна и за всеки от икономическите сектори. Това може да доведе до трайни промени в световната икономика, категорични са експертите от ОИСР.
Възстановяването може да получи тласък ако ваксините станат достъпни по-бързо и стигнат до максимално голям брой хора.
Очакванията са, че това ще ускори глобалния растеж до близо 5 % през 2021 г. В същото време обаче, ако възникнат проблеми с разпределението на ваксините срещу COVID-19 или с тяхната ефикасност, като например, неочаквани вторични ефекти, доверието ще бъде изгубено, а икономическият ефект сринат. Не на последно място негативен ефект ще има и ако светът не си е взел поука от двете вълни на пандемията. Подобен сценарий ще намали глобалния растеж през 2021 г. с 2 ¾ процентни пункта.
Според главния икономист на Организацията въпреки позитивните сигнали ситуацията остава несигурна при това най-вече за нискоквалифицираните работещи и за малките предприятия. Лорънс Бун е категоричен, че правителствата трябва да предотвратят дългосрочните негативи от кризата и решително да се справят с въздействието, което тя оказва върху най-уязвимите и особено върху децата и младите хора.
Кризата COVID-19 и въздействието й върху обществата
Кризата е влошила неравенството и е засегнала най-уязвимите в обществото.
Още през юни 2020-а от ОИСР предупредиха, че втората вълна на инфекцията ще окаже негативно влияние. В момента и Европа, и Америка понасят тежестта на вируса, а възстановяването е в застой. Очевидно е, че икономическите дейности ще продължават да са ограничени и това вероятно ще продължи и през първите шест месеца на 2021 г.
Високите нива на безработица особено сред младите хора и нискоквалифицираните ще продължат да са такива години наред. Данните показват още, че голям брой деца от семейства в неравностойно положение са изостанали в образованието си по време на блокирането, а това допълнително ограничава бъдещите им възможности.
Нарастват дълговете на милиони малки и средни предприятия и оцеляването им е в опасност. Намаляването на печалбите ще засегне способността на фирмите да обслужват дълговете си в бъдеще и ще срине възможността им да инвестират. Най-засегнати са малките, носъздадените и не толкова продуктивни компании, както и тези в ресторантьорския, хотелиерски и транспортен бизнес и всички в сферата на изкуствата и развлеченията.
Не бива да се забравя, че корпоративният дълг достига нива, които са наблюдавани в световната икономика преди десетилетия, а това повишава значително риска от несъстоятелност и намалява драстично способността на фирмите да инвестират и отслабва значително възможността за възстановяване на икотомиките.
Ако не съществуваше масивна държавна подкрепа, икономическите щети биха били още по-лоши и за хората, и за бизнеса.
Правителствата трябва да продължат с финансовата помощ докато възстановяването набере скорост. Действията трябва да бъдат насочени там, където има най-голяма нужда.
Препоръките на ОИСР
Постепенно усилията трябва да бъдат насочени към повече инвестиции в здравеопазването, образованието и инфраструктурата и насърчаване да се премине към по-екологична и дигитализирана икономика.
Икономическата перспектива призовава за решителни действия на политиците в следните сфери:
Укрепване на общественото здравеопазване:
- Инвестирайте в здравните работници и в стратегиите за превенция и за бъдещи възможности
- Внедрете ефективни програми за тестване, проследяване и изолиране
- Планирайте кампаниите за ваксиниране
- Координирайте се в международен план, за да осигурите достъпни ваксини и лечение
Подкрепа за уязвимите:
- Разширете мрежите за социална сигурност
- Подобрете обучението за младежите и за хората с ниска квалификация
- Направете така, че децата в неравностойно положение да разполагат с всичко нужно за работа в дигиталната ера, за да имат равни възможности
Подкрепа за бизнеса:
- Предоставяйте безвъзмездни средства и собствен капитал, а не заеми, които увеличават вече съществуващия дълг
- Подпомагайте компаниите да инвестират в бъдещето си
- Улеснявайте бизнеса да приеме цифровите технологии
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, в която членуват над 35 държави, работи за стимулиране на световната търговия и икономическия прогрес, търси отговор на проблемите и представя добрите практики. Основните задачи, които международната организация си поставя, са силните икономики, подобряване на ефективността, разрастване на свободната търговия и помощ за развитието на развиващите се страни.
oecd.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
- Каква е точността на PCR тестовете
Коментари към ОИСР: Кризата COVID-19 засили неравенството и засегна най-уязвимите в обществото