Намалява разликата в заплащането между жените и мъжете в България
Разликата в заплащането между мъжете и жените у нас намалява и през 2017-а тя е вече 13,6%. Това показват данните на Евростат, записани и в доклада за равнопоставеността на двата пола за 2018 г., който правителството прие.
Според статистиката през 2015-а разликата е била 15,4%, а средно в ЕС през 2017 г. тя е 16%, което означава, че темата е една от малкото, по които не просто напредваме, а дори сме на по-добри позиции от останалите страни в Съюза.
В документа, който министрите одобриха, са посочени резултатите от работата по различните политики, насочени към по-голямото участие на жените на трудовия пазар и насърчаването на равенството, когато се вземат решения. Очертани като приоритети още са и борбата с насилието, основано на биологичния пол и промяната на обществените стереотипи.
Акцент е начинът, по който се изпълнява Закона за равнопоставеност между жените и мъжете, отчита се и дейността на Националния съвет по равнопоставеност.
В същото време всяка година Световният икономически форум има ангажимента за определи количествено напредъка, постигнат по тази тема. Глобалният доклад за различията между половете бива публикуван редовно и анализира напредъка на страните.
Последният доклад посочва ясно, че напредъкът е бавен. В 149-те държави, които са проучени, средната ефективност по отношение на този показател е 68%. Най-добри са резултатите по отношение на критериите за здраве и образование, където равенството достига 96%, но за сметка на това разликата е много висока в икономическата сфера – 59%, а в политическата е катастрофална -22%. От друга страна, тук не са включени страни като Афганистан, Северна Корея, Сомалия, Судан, което е сигурен знак, че реалните резултати са много по-ниски от посочените в доклада.
В документа са намерили място и най-напредналите страни. При осем от тях общата ефективност по отношение на равенството между половете надвишава 80%.
Първенството се пада на Исландия. Това е държавата с най-много жени в законодателната власт, а 40% от ръководните длъжности са заети от дами. Високи са резултатите и по отношение на икономическите показатели. Разликата в заплащането е изключително ниска. В Исландия е приет закон, който задължава компаниите да доказват, че изплащат едни и същи суми на мъже и жени, които са с равни позиции. Второто място е за Норвегия, а третото за Швеция, където 52% от министерските кресла са заети от дами, а четвъртото за Финландия.
Петата позиция е за Никарагуа. В нея почти е постигнат паритет, когато става дума за политическите показатели – 45% от жените са депутати, а 53% са министри. Следва я Руанда, също с много силни показатели в политиката. В африканската държава 61% от депутатите са жени, и 47% са министри. И в Никарагуа, и в Руанда по-ниски са показателите за образование и здраве.
Нова Зеландия е седма като при нея най-големи са разликите по отношение на заплащането. Средно жените там печелят 28 000 долара на година, а мъжете 47 000 долара.
Осмото място е за Филипините, където се оказва, че 51% от всички ръководни длъжности са заети от жени. По-добри са и показателите по критерия за образование, защото данните показват, че една на всеки две филипинки е с висше образование.
e-rse.net, gov.bg
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
- Емоционалният труд, извършван от жените на работното място – тежък, но непризнат
- Синдромът на най-голямата дъщеря – пример за полово неравенство в семейството
- Защо имаме нужда от повече жени лидери и с какво те превъзхождат мъжете
- Как да предпазим сърдечното здраве на жените на работното място
- Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
- Мъжете с нисък успех в училище имат не по-малки шансове да станат лидери от жените с висок успех
- Жените, които упражняват контрол върху живота си, са в по-добро здраве
- Лекар от Охайо: Заради закона за абортите моя пациентка можеше да загуби живота си
- Негативни последици от пандемията върху здравето на жените през 2021 г.
Коментари към Намалява разликата в заплащането между жените и мъжете в България