Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Социална защита Социални казуси Жертвите на съвременното робство във Великобритания са лишени от жизненоважна подкрепа и сигурен дом

Жертвите на съвременното робство във Великобритания са лишени от жизненоважна подкрепа и сигурен дом

от 02 юли 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Жертвите на съвременното робство във Великобритания са лишени от жизненоважна подкрепа и сигурен дом - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Текущата подкрепа на правителството на Обединеното кралство за хора, живеещи при робски условия, оставя мнозина без сигурен дом, изправени пред сериозни предизвикателства и риск от по-нататъшна експлоатация. Това показва новият доклад на благотворителната организация за бездомни хора „Crisis“.

Докладът „No out out and no way home“ показва, че по-малко от половината бездомни хора, оцелели от съвременното робство в Англия, Уелс и Северна Ирландия, са били насочени към правителствената система за подкрепа – Национален механизъм за насочване (NRM). Това оставя жертвите без достъп до жизненоважна подкрепа като настаняване и правни съвети, което означава, че мнозина от тях са на улицата и рискуват отново да бъдат експлоатирани чрез насилие и страх, докато се справят с травмата от преживяното.

Докато робството в исторически план се основава на законно признатата собственост на един човек върху друг, съвременното робство функционира по съвсем различен начин. Една от отличителните му черти е, че хората не могат да избегнат или предотвратят експлоатацията, тъй като тя се налага посредством заплахи, насилие, принуда и злоупотреба с власт. Понятието се използва за различни форми на подчинение и експлоатация.

Какво показва докладът?

Най-често срещаните видове експлоатация, идентифицирани в настоящото проучване, са принудителна проституция (43% от случаите), трудова експлоатация (25%) и насилствена престъпност (18%).

Проучването е дело на „Project TILI“, ръководен от изследователския проект „Crisis-led“, партниращ си с „Hestia“, „BAWSO“, „Belfast Women’s Aid“ и „Shared Lives Plus“. Проектът има за цел да разбере по-добре и да открие доказателства за тесните връзки между съвременното робство и бездомността в Обединеното кралство.

Констатациите от доклада са на базата на данни на 330 души, жертви на съвременното робство, които са идентифицирани от различни организации като нуждаещи се от подкрепа през последните две години. Те също така са останали без сигурен дом.

Докладът определя несигурните жилища като ключов проблем, свързан със съвременното робство, разкривайки, че близо две трети (65%) от жертвите живеят в квартири, свързани с насилниците им, докато са експлоатирани.

От тези, които са били насочени за получаване на подкрепа чрез NRM, само една пета (17%) са настанени в сигурен дом при изключване от системата, а друга една пета са все още бездомни и изложени на повторна експлоатация. Това показва колко тясна е връзката между бездомността и съвременното робство.

Допълнителни констатации на доклада

  • Националности с най-висок процент хора, освободили се от съвременното робство – британци (34%), албанци (12%), румънци (8%), нигерийци и поляци (7%).
  • Хората, подложени на експлоатация, често са по-млади – 55% от тях са на възраст под 34 години и само 13% са над 55 години.
  • На домашно робство, принудителен брак и сексуална експлоатация са подлагани по-често жени, а на принудителна престъпност и експлоатация на труда – мъже.

Историята на Кристофър – един съвременен роб

Кристофър, който е на около 30 години, е една от многото жертви на съвременното робство във Великобритания. Той е родом от Бразилия, но живее в Обединеното кралство от шест години. Кристофър остава без имиграционен статут или право на подкрепа от държавата след изтичане на визата му, така че, когато през 2017 г. решава да напусне насилствена връзка и остава без дом, той става жертва на съвременното робство. В момента „Crisis“ работи с Кристофър, за да му помогне с намирането на безопасно място за настаняване и кандидатстването за нов статут.

Говорейки за своя опит със съвременното робство, Кристофър споделя: „Имах връзка с човек, който заплашваше живота ми и трябваше да напусна мястото, където живеех. Нямах право на държавна помощ или правен статут. Тогава срещнах един човек, който обеща, че ще ми намери място за отсядане, но в замяна се налагаше да извършвам сексуални услуги. Първоначално трябваше да плащам 800 паунда на седмица за квартирата, но тъй като той беше запознат, че нямам потвърден статут, цената се променяше постоянно.

Знаех, че това е единственият начин да имам квартира без имиграционен статут. Всички апартаменти в сградата принадлежаха на този човек и бяха отдадени на хора в същото положение. Той просто правеше това, което искаше.

Този човек ми отне достойнството. След три години вече страдах от зависимост и психическото ми здраве беше сериозно разклатено, затова му казах, че повече не желая да извършвам сексуални услуги. Тръгнах си и когато се върнах всички ключалки бяха сменени и хората бяха оставени на улицата. Бях толкова уплашен, но той знаеше, че не мога да се обърна към полицията. Тогава останах без дом и трябваше да живея на улицата.

Сега виждам, че преживяванията ми са ярък пример на съвременното робство и разбирам колко доходи е донесло това на този човек.“

Призив за решаване на проблемите на съвременното робство

„Crisis“ призовават правителството на Великобритания да се заеме с проблемите, оповестени в този доклад, за да се гарантира, че се предоставя правилната подкрепа на жертвите на съвременното робство и че се прави всичко възможно да се предотвратят подобни случаи в бъдеще.

Джон Спаркс, изпълнителен директор на „Crisis“, коментира: „Съвременното робство използва нуждата ни от работа за поддържане и изграждане на сравнително качествен живот. Ежедневно чрез нашите услуги в „Crisis“ чуваме за хора, останали без дом, които са се сблъсквали с експлоатация – принудени да извършват сексуални услуги, да работят като домашни слуги или да извършват принудителен труд без заплащане. Въздействието, което това малтретиране оказва върху човек, е просто невъобразимо.

Досега връзките между бездомността и съвременното робство бяха предимно анекдотични, тъй като в тази област бяха извършени изключително малко изследвания. Този доклад ни предоставя ясни доказателства, с които можем да покажем връзката и по-важното, какво трябва да направим, за да предотвратим и двете и да прекратим цикъла от хора, попаднали в капан на най-страшните обстоятелства.

Правителството трябва спешно да приеме законопроекта за съвременното робство, който да гарантира, че освободилите се имат право на поне 12 месеца специализирана подкрепа, включително сигурен дом. Също така Министерството на вътрешните работи трябва да предприеме мерки относно проблемите с Националния механизъм за насочване, включително провеждане на допълнително проучване на конкретните причини, поради които жертвите не желаят да се възползват от услугите, както и предлагане на други средства за подкрепа на хората, които не искат да се ангажират със системата.“

Източник:

UK: Victims of modern slavery missing out on vital support and left facing homelessness: https://www.scottishhousingnews.com/article/crisis-victims-of-modern-slavery-missing-out-on-vital-support-and-left-facing-homelessness

5.0/5 1 оценка

Коментари към Жертвите на съвременното робство във Великобритания са лишени от жизненоважна подкрепа и сигурен дом

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жертвите на съвременното робство във Великобритания са лишени от жизненоважна подкрепа и сигурен дом
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 12:11
    Коментирайте "Жертвите на съвременното робство във Великобритания са лишени от жизненоважна подкрепа и сигурен дом"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална защита
  • Социални казуси
  • Проституцията в древен Рим
  • Римски закони, регулиращи сексуалните отношения и проституцията
  • Бездомни хора са помолени да напишат някакъв факт за себе си
  • Заменят жриците на любовта с роботи
  • Детайли за староегипетската проституция, описани в древни папируси
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Забранено ли е да се хранят бездомни кучета и котки?

преди 2030 дни, 14 часа и 33 мин.

От училище ще водят децата в приют за бездомни животни

преди 2428 дни, 1 час и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 20 часа и 22 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 13 часа и 3 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 19 часа и 54 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 2 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Бездомни хора са помолени да напишат някакъв факт за себе си Бездомни хора са помолени да напишат някакъв факт за себе си

Бездомни хора са помолени да напишат някакъв факт за себе си

от 28 ное 2018г. Прочети повече
Заменят жриците на любовта с роботи Заменят жриците на любовта с роботи

Заменят жриците на любовта с роботи

от 02 юни 2012г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НУТРИКОМП Д НЕУТРАЛ ЕНТЕРАЛНА ХРАНА 500 мл

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ДЕРМОКСЕН ХИДРА вагинални овули * 7

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 125 мл

ДЕРМОКСЕН БАКТОР вагинални овули * 7

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФИБРОЗИМ стомашно - устойчиви капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:29:57

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:28:39

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: Камелия от 03 юли 2025г. в 10:38:34

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival