Веска Събева: Родителите на деца с увреждания не бива да бъдат изключвани, те могат да са полезни и за семействата си, и за обществото
Родителите на деца с увреждания не бива да бъдат изключвани от социалния и икономически живот. Те са сериозна фокус група, има какво да дадат и могат да бъдат полезни за семействата си, децата си и за обществото. Мнението е на Веска Събева, която оглавява Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ) .
Тя е категорична, че ситуацията трябва да се промени, най-малкото защото трудовата дейност заема голямо и съществено място в човешкия живот. За съжаление, голяма част от хората с увреждания в България нямат възможността да изпитат нито радостите, нито проблемите на работното място. Просто не работят, не защото не искат, а защото е трудно да пробият на пазара на труда. Множество са пречките, сред тях са стигмата и отношението към различните.
Една от целите на разработката „Равни шансове за подкрепа на деца и лица с епилепсия и техните семейства“ е фокусирана точно върху възможността групата на родителите да не бъде изключвана, а стимулирана. И тук не става дума за получаване на финансова подкрепа от държавата, а за създаване на условия, които ще позволят на тези хора да са активни, да работят, да бъдат част от социума. Не подаяния, а условия за развитие и възможности.
Уебинар-конференцията „Трудова заетост в подкрепа на лицата с епилепсия и техните семейства“ акцентира точно върху темата за пазара на труда. Министър Деница Сачева заяви, че създаването на условия, подкрепящи трудовата ангажираност на хората с увреждания е изключително важно, а в настоящия момент във ведомството, което тя ръководи, обмислят какви ресурси могат да пренасочат към програми за субсидирана заетост за втората половина на 2020-а. Пред участниците на форума социалният министър определи като сериозен проблем негативната нагласа на обществото и на работодателите. Нужно е добрите практики и примери да бъдат популяризирани, защото това е начин да се промени отношението към представителите на тази уязвима социална група.
За постигнатото по проекта и неговия смисъл говори Веска Събева. Председателката на АРДЕ вярва, че с общи усилия могат да се постигнат реални резултати, които да помогнат и децата с увреждания и родителите им да бъдат част от обществото. Сред множеството теми, повдигнати и дискутирани, бяха още социалната и солидарна икономика, комплексната социална оценка, приобщаващото образование, заетостта.
Важно е, че имаше дискусия и бяха зададени множество въпроси, голяма част от които получиха отговор, сподели още Веска Събева и подчерта, че сериозно внимание отново са обърнали на Закона за социалните услуги, около който се разгоряха яростни спорове и така не е започнал да действа. „Скоро на жена, която има две деца, едното от които с увреждане, се наложи да влезе по спешност в болница за операция. Съпругът й вече беше взел целия си платен и неплатен отпуск по време на извънредното положение. Ако законът беше влязъл в сила, щеше да има възможност за заместваща грижа и да има кой да се грижи за децата“, коментира Веска Събева. Примерът, който тя дава, илюстрира точно как реално се отразява един законов акт върху хората в нужда.
Кризата, предизвикана от пандемията COVID-19, показа не само колко са важни социалните услуги, но и защо е важно законът за тях да влезе в сила и да работи, подчерта в изказването си министър Сачева и насочи вниманието точно към развитието на заместващата грижа, която е част от закона и е важна подкрепа за родителите. Социалният министър увери, че в момента подготвят поднормативната база на закона.
Асоциация на родителите на деца с епилепсия
Коментари към Веска Събева: Родителите на деца с увреждания не бива да бъдат изключвани, те могат да са полезни и за семействата си, и за обществото