АИКБ иска създаването на икономически антикризисен щаб, който да спаси икономиката от срива заради COVID-19

Да бъде създаден възможно най-бързо икономически антикризисен щаб, чиято задача ще бъде да създаде мерки, с които да бъде спасена икономиката като това стане с помощта на държавата, защото този е начинът да бъдат преодолени трудностите, предизвикани от пандемията от COVID-19. Това поискаха с писмо до социалния министър от Асоциацията на индустриалния капитал в България(АИКБ).
Българските работодатели са категорични, че не бива да се допуска икономически срив и са нужни действия, които да стимулират бързото възстановяване на икономиката.
Действията, предприети до момента от държавата за опазване живота на хората са важни, но също толкова голямо значение имат и мерки в подкрепа на икономиката, на предприятията и работещите.
Нарушаването на стопанската дейност и производствените процеси, дори за малък период от време, застрашават икономиката сериозно. Настоящата криза ще провокира трайна загуба на пазарни дялове, които ще доведат до загуба на икономически растеж.
АИКБ предлага да се следва практиката на голяма част от държавите в ЕС за подпомагане на възнагражденията при намалено работно време, а при спиране на дейността изцяло държавата да опрости осигуровките, които са за сметка на бизнеса.
В писмото от работодателските организации се посочва още, че в настоящия момент ключови за българската икономика сектори имат нужда от помощ. Причината е, че те понасят сериозни вреди заради нарушени доставки, ограничения, отказ на поръчки и реализация на продукция, но и заради трудностите при производствените процеси. Всичко това е свързано с ограниченията за придвижване и засилените мерки за превенция и недопускане разпространението на COVID-19, което води и до непредвидени разходи.
Не е случайно, че ЕК одобри временна правна рамка, която позволява гъвкавост по отношение на държавната помощ по време на пандемията от COVID-19. В нея са включени защитни механизми като пряка финансова помощ, субсидирани заеми, гаранции за бизнеса, използването на помощ от бюджета да оборотен или инвестиционен капитал. ЕК даде възможност на държавите да действат в полза на дружествата като отложат плащането на данъци, насърчат временната заетост или предоставаят обезщетение на дружествата за претърпените вреди от епидемията.
bica-bg.org, pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Хранене при грип
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
- Институции и мерки срещу действителност и болни по време на COVID-19
- България вече може да изнася аналгин-хинин
- Първи съмнения за коронавирус в България
- Над 3,5 милиона души в световен мащаб са заразени с COVID-19
- Д-р Георги Тодоров: Извънредното положение не е оправдание за погазване на права и компромис с медицинската наука!
- Бойко Борисов: Нулевият пациент с коронавирус е дошъл от Гърция
- Двете жени от Габрово, заразени с коронавирус, не са били контактни
- Националният оперативен щаб ще дава пресконференция веднъж седмично
Коментари към АИКБ иска създаването на икономически антикризисен щаб, който да спаси икономиката от срива заради COVID-19