УНИЦЕФ: Бедността сред децата в страните с високи доходи ще продължава да расте в следващите пет години

Бедността сред децата, които живеят в страни с високи доходи, ще продължава да е по-висока от времето преди COVID-19 през следващите пет години. В същото време тези държави отделиха едва 2 % в помощ на децата по време на първата вълна на пандемията от COVID -19.
Изводите са от доклада, изготвен от изследователския център на УНИЦЕФ „Иноченти“. Според екипа му са необходими спешни мерки и по-добро разпределение на разходите, които да осигурят пряка подкрепа за малчуганите в уязвимо състояние.
Докладът „Подкрепа за семейства и деца отвъд COVID-19: социална защита в страните с високи доходи“ анализира социалното и икономическо въздействие на пандемията върху децата, изследва първоначалните мерки на правителствата срещу кризата и начините, по които бъдещите обществени политики са в състояние да осигурят по-добра защита.
Директорът на Изследователския център на УНИЦЕФ „Иноченти“ Гунила Олсон заяви ясно, че финансовите облекчения за деца и семейства не съответстват на сериозните последици от пандемията и на това колко продължителна ще бъде кризата, която засяга най-младите. Според нея е важно да бъде намерен баланс защото няма как да бъде приоритет отварянето на фитнес зали, барове и ресторанти пред отварянето на училища и детски градини. Не може разходите за укрепването на бизнеса да бъдат приоритет пред семействата с деца. „Втората вълна на COVID-19 затяга хватката си, затова трябва да се търси баланс“, категорична е Гунила Олсон.
В доклада се подчертава, че до края на юли 2020-а страните с високи доходи са изразходвали 14,9 трилиона щатски долара за мерки срещу COVID-19. От тях 80 % са за пакети за фискални стимули, насочени чрез или към бизнеса. Тази подкрепа ще изключи неизбежно най-маргинализираните деца и семействата им. Така хората в най-лошо и уязвимо положение ще бъдат и най-тежко засегнати.
Данните показват, че една трета от държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и ЕС, които са включени в доклада, не са приложили никакви специални политики като мерки за справяне с първата вълна на пандемията, които да са насочени към децата. Държавите, които са го направили и са инвестирали в социална защита като детска грижа, хранене в училище и семейни надбавки, са го сторили едва за период от три месеца. Този кратък срок на действие обаче е неадекватен, когато става дума за прогнозираната продължителност на кризата от една страна, а от друга за детската бедност в дългосрочен план.
Призивът на „Иночети“ е правителствата да засилят социалната защита на децата. Политиките, насочени към семействата, трябва да бъдат комбинация от безусловна подкрепа за доходите на най-бедните семейства, надбавки за храна, детска грижа, комунални услуги както и освобождаване от наем или ипотека. Плановете да са дългосрочни, за да може децата и семействата им да се възстановят от кризата.
Освен анализ докладът предлага още и варианти под формата на насоки, с чиято помощ може да се намери успешен баланс, за да бъдат удовлетворени нуждите на семействата с деца и бизнесът да бъде подкрепен.
Сред тях са идеята действащите фискални стимули да бъдат преосмислени, така че да се увеличат разходите за социална закрила.
Очевидно е, посочват авторите, че държавните и частни разходи, свързани с влошаващите се условия на живот сред децата, ще бъдат скъпи и продължителни, защото търсенето на по-интензивни социални услуги ще расте. Добре е правителствата да облекчат и критериите за допустимост в съществуващите семейни политики – условията на труда, социалните вноски и местожителството. Това ще даде шанс на домакинствата без работа и живеещи на границата с бедността както и на скорошни мигранти да получат обезщетения веднага.
Мерките трябва да обхванат всички нуждаещи се и да свързани с доходите на семействата с деца, с храненето в училище, със здравеопазването.
Нужно е съществуващите детски и семейни помощи и услуги да бъдат защитени и от строги икономии, чието наличие повишава насилието, бездомността и институционализацията на децата и влошава здравето.
Подкрепата за бизнеса може да включва условия, насочени към насърчаването на съобразени със семейството инвестиции. Например, регулиране на отпуските и условията на труд за родителите.
Не на последно място от „Иноченти“ призовават системите за социална защита и политиките за деца и семейства да бъдат укрепени по начин, който в дългосрочен план ще предотврати бедността и ще доведе до устойчивост при бъдещи сътресения.
unicef.org, unicef-irc.org
-
УНИЦЕФ: 6 700 000 деца по света ще са жертви на опасно недохранване заради COVID-19
-
УНИЦЕФ започна кампания в подкрепа на децата с увреждания, които не могат да говорят, и техните родители
-
УНИЦЕФ: Едни от най-богатите страни в света не правят нужното за доброто на децата
-
„Образование за всяко дете“ е новата кампания на УНИЦЕФ
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Закрила на детето
- УНИЦЕФ: 6 700 000 деца по света ще са жертви на опасно недохранване заради COVID-19
- УНИЦЕФ започна кампания в подкрепа на децата с увреждания, които не могат да говорят, и техните родители
- УНИЦЕФ започва кампания за набиране на средства в три ключови области
- Програмата на фондация "Карин дом" срещу изоставяне на деца е включена в издание на УНИЦЕФ
- УНИЦЕФ обяви юни за месец на родителите
- „Образование за всяко дете“ е новата кампания на УНИЦЕФ
- Представители на 10 страни от Югоизточна Европа обсъждат стратегии за справяне с насилието над деца
- УНИЦЕФ представи ситуационния анализ за децата и жените в България
- Деца и младежи поискаха от световните лидери да бъдат чути
- УНИЦЕФ – България: Един на всеки трима ученици е преживял насилие
Коментари към УНИЦЕФ: Бедността сред децата в страните с високи доходи ще продължава да расте в следващите пет години