Трафикът на хора: когато аз печеля, ти губиш

Трафикът на хора е изключително сериозно престъпление, а кошмарът преследва жертвите си цял живот. Трафикант и жертва са двете страни в игра, чиято зловеща стратегия се ограничава в мотото: „аз печеля, а ти губиш”.
Жертва на това ужасяващо престъпление става Т.И., отглеждаща сама двете си деца. Подкрепа получава единствено от своята 80 годишна майка, която не е в добро здравословно състояние. Поставена в положение на безизходица, Т.И. решава да замине за Холандия, настанявайки се при приятелка. Разходите за пътуването поема работодателят й (жената е домашна помощница в дома му).
Пристигайки в чуждата държава, Т.И. разбира, че е подведена. Става ясно, че приятелката й работи като компаньонка в заведение. От измамената жена се очаква да върши същите услуги. Отначало тя се съпротивлява, но това настройва работодателя й, който започва системно да я тормози физически и психически. Постоянно я наблюдава, не й разрешава да излиза без придружител. Ако Т. откаже да бъде с някой клиент бива връзвана и насилвана.
Поставена в такава ситуация, жената изпада в тежка депресия и получава психическо разстройство. Това не се харесва на работодателя й и тя бива изхвърлена на улицата. Две денонощия е принудена да нощува навън, без да знае къде се намира. По случайност българката е открита от служители на холандската полиция. Полицаите я отвеждат в социалните служби. Т.И. бива идентифицирана като жертва на трафик на хора от компетентните органи в Холандия.
След връщането й в България жената е настанена в Кризисен център. При постъпването си в институцията, Т. почти не разговаря, често прибягва до невербални комуникационни похвати, не формира цялостни изречения, няма ясна представа за време и пространство. С жената работят упорито социални работници и психолози в продължение на 1 година. Проучва се семейната й среда, която се оказва неблагоприятна за реинтеграция.
След приключването на срока на предоставената държавна услуга, Т.И. бива настанена в дългосрочна такава – Защитено жилище за лица с умствена изостаналост. Престоят й е преустановен след третия месец, защото по време на рутинни изследвания, необходими за настаняването в институцията се установява, че Т.И. е заразена с вируса на ХИВ/СПИН. Освидетелствана е от ТЕЛК. Поставена й е водещата диагноза „лека умствена изостаналост и 80% намалена работоспособност”.
След този момент Т. отново бива настанена в Кризисен център. Оказва й се медицинска помощ и й се назначава лечение в карантинен сектор на болнично инфекциозно отделение. Няколкократно й е направена кръвна проба за броя на CD-4 клетките в организма. Т. получава сътрудничество от страна на лекарите, работещи в инфекциозното отделение. Намира се подходящ вариант за стартиране на лечение, свързано с хроничното й заболяването. С посредничеството на институции, имащи отношение по случая се набавят нужните медикаменти. Неколкократно Т.И бива настанена за лечение в психодиспансер, защото получава кризи, свързани с менталното й състояние. Назначено й е лечение, което продължава и към момента.
Т.И. изпитва сериозни затруднения при воденето на диалог, речниковият запас, с който разполага е беден и неясен. Комуникацията с нея е затруднена като често тя използва невербално общуване с мимики и жестове за уточняване на това, което иска да каже. Има сериозни трудности при правилното разпределяне на бюджетните си разходи, не умее да прави равносметка на паричните си средства. Има затруднения при задоволяването на ежедневните си потребности и обгрижването на жизненото си пространство. Т. се изолира от останалите ползватели на услугата, а поради лошото им отношение към нея се наблюдава влошаване на емоционалното й състояние и психическата й стабилност. Т. И. трудно се ориентира във време и пространство като не успява да разграничи добро и зло, правилно и неправилно, не може да контролира постъпките си.
Кризисният център е краткосрочна социална услуга, имаща период на настаняване до шест месеца. В случая на Т.И. се налага да се потърси съдействие от социалните служби, имащи отношение към преместването и ползването от жената на дългосрочна социална услуга, подходяща за нейните нужди и потребности. Към настоящият момент тя е настанена в дом за душевно болни хора.
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияСоциални грижиЗдравни съвети- Кога трябва да потърсим психотерапевтична помощ?
- Как да преодолеем 4 кризи, свързани с възрастта, които могат да се случат на всеки
- Ефектът на страничния наблюдател: какво представлява и как да го предотвратим
- Междуличностните връзки оказват огромно влияние на психичното и физическо здраве
- Пет шантави начина, по които социалните медии изменят човешкия мозък
- Търсенията ни в Google показват, че и при хората има сезони за чифтосване
- Национален комитет по профилактика на СПИН и полово предавани болести
- Сдружение с нестопанска цел Здраве и морал
- Здравното министерство изготви Меморандум за преодоляване на дефицита на лекарства
- Британски пациенти умират заради недостиг на лекари и финанси
- 20 души, които изглеждат толкова уникално, сякаш са от друга планета
- Няма пари за поддържане на санаториумите - кризата в здравеопазването не е от вчера
- Кога и как „Западната болест“ СПИН нахлува в СССР
- Ж.п. линиите и проституцията: предпоставки за началото на пандемията от СПИН в Африка преди 100 години
- До вас стои човекът с ХИВ - историята, която всеки трябва да прочете
- ХИВ-позитивният живот у нас се наказва с бавна смърт: История за хората, сметени под болничните легла
- ЗАКОН ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ПОМОЩ ПО ПРОГРАМА "ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ХИВ/СПИН В БЪЛГАРИЯ"
- ЗАПОВЕД № РД-01-211/02.10.2015Г.
- Има ли връзка между българските политици и престъпници?
- Смятате ли, че манифестацията на хомосексуална ориентация или принадлежност трябва да бъде криминализирана?
- Детски център "Слънчевата къща", гр. Пловдив
- ЦПРЛ-център за ученическо техническо и научно творчество, гр. Русе
- Влияние на физическата активност върху човешкото тяло
- Основни упражнения за повишаване стабилността на тялото при спортисти
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА