Социалният министър представи на форум състоянието на пазара на труда

Конференцията „Бизнес София 2018 – дигитален хоризонт“, която се проведе в края на миналата седмица, събра представители на различни институции, които дискутираха по актуални теми, свързани с бизнеса у нас. Сред тях бяха възможностите и ефекта от въвеждането на единния цифров пазар, начина, по който се привличат чужди инвестиции и особено актуалната тема за откриването и управлението на кадрите. По въпросите за пазара на труда и неговото състояние пред форума говори министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.
На преден план в експозето си той изведе ниските нива на безработицата у нас през миналата година както и факта, че се е увеличила заетостта при хората между 20 и 64 години. Министър Петков информира, че по-ниските нива на безработица се дължат на повишаването на броя на икономически активното население и изрази увереност, че ще бъде постигнато ниво на заетост от 75% - колкото е заложено и в стратегията „Европа 2020“.
Един от сериозните проблеми е свързан с липсата на координация между това, от което бизнесът има реална нужда и уменията на работната сила. Разминаването е сериозно. В основата му стои скоростта, с която навлизат съвременните технологии и цифровизацията. В същото време се оказва, че предлагането спрямо коренно промененото търсене е твърде мудно. Бисер Петков заяви, че дози дисбаланс може да бъде решен единствено чрез образователната система и възможностите й да отговаря на новите нужди на пазара.
Проблемът търсене – предлагане е сериозно нарушен у нас и на регионално ниво. Традиционният, за съжаление, пример е нивото на безработица в Северозападна България , където тя е 11,4 % и в Югозападна, където е 3,3%. За преодоляване на подобен дисбаланс социалното министерство започна реализацията на програмата „Работа“, която от тази година се финансира по ОП „Развитие на човешките ресурси“.
Министър Петков говори още и по темата за бързо увеличаващите се нетрадиционни форми на заетост. При повечето от тях почти не съществува граница между работодател и работник, а това поставя сериозно въпроса за социалната закрила на служителите. Това е един от въпросите, на които министерството и неговите партньори търсят решение.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: mlsp.government.bg
-
Облекчени условия за бизнеса по мярката „Заетост за теб“ от 27 ноември 2020 г.
-
Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
-
С над 6 000 000 лв. МТСП осигурява временна заетост на 2000 безработни
-
Социалните партньори подкрепиха единодушно идеята мярката 60/40 да продължи до 30 септември 2020-а
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Дирекция "Бюро по труда" София Сердика
- Дирекция "Бюро по труда", град Пловдив
- Дирекция "Бюро по труда", град Стара Загора
- Териториално подразделение на НОИ, град Пловдив
- Дирекция "Бюро по труда", град Монтана
- Дирекция "Бюро по труда", град Пазарджик
- Дирекция "Бюро по труда", град Хасково
- Дирекция "Бюро по труда", град Габрово
- Дирекция "Бюро по труда", град Казанлък
- "Бюро по труда", град Несебър
Коментари към Социалният министър представи на форум състоянието на пазара на труда