Разходите за болнични през 2020-а са 680 700 000 лв., отчитат от НОИ

През 2020 г. разходите на НОИ за болнични са 680 700 000 лв. В сравнение с предходната 2019 г. те са се увеличили със 74 500 000 лв. Това показва анализ на НОИ, според който обаче с 1 000 000 лв. по-малко са парите за броя изплатени дни.
Нарастването на средствата и изплатените болнични са резултат от ръста в среднодневното обезщетение, което произтича от увеличената минимална заплата и осигурителните доходи.
Причината да е по-малък броят на изплатените работни дни за временна неработоспособност заради заболяване и нетрудови злополуки се крие преди всичко в намалението на броя на осигурените хора във фонда „Общо заболяване и майчинство“. Спадът е с 4,7% и е свързан с проблемите на трудовия пазар, провокирани от пандемията от COVID-19.
През 2020 г. средномесечният брой на осигурените в този фонд е под 2 500 000 души, а през 2019-а е над 2 600 000 души.
Без особени промени остава броят на хората с временна нетрудоспособност зарази заболяване – на 100 осигурени 6,2 души през 2020-а и 6,4 души през 2019-а. Няма съществена промяна и в броя на издадените болнични листове. Ако през 2019 г. те са били 7,5 на 100 осигурени във фонда, а през 2020 г. те са 7,4.
Обяснимо като се има предвид пандемия от COVID-19, от НОИ отчитат изключително повишаване с 200% на болничните за гледане на член от семейството и за карантина. За една година броят на изплатените работни дни е нараснал два пъти и от 661 100 е достигнал 1 393 000. С 44,2% се е повишил и размерът на обезщетенията. Всичко това е последица от негативното влияние епидемията от COVID-19.
От Националния осигурителен институт посочват, че към 31 март 2021 г. размерът на средствата, изплатени на работодателите по мярката 60/40 е над 1 милиард лева. Тъй като мярката продължава да действа, от НОИ не правят пълна оценка, а анализират резултатите до момента.
Промените във вида на мярката, чиято основна цел е запазването на работните места, са довели до разширяването на обхвата й и възможността повече работодателите да се възползват от нея. В резултат на прилагането й от първото плащане на 15 април 2020 г. до края на март 2021 г. са направени общо 103 плащания, а общата сума надхвърля 1 милиард лева по предварителни данни.
Най-много средства са изплатени през октомври 2020 г. – 165 000 000 лв.
Най-много работни места са запазени в преработващата промишленост – 42%, където са насочени и най-много средства. Това се дължи на факта, че в този сектор има най-много фирми с голям брой работници и служители. В същото време в търговията, хотелиерството и ресторантьорството работодателите са повече, но броят на работещите е по-малък.
Анализът показва, че най-много запазени работни места и изплатени средства има в икономически активните области в страната като София-град, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Благоевград, Русе.
Интересен акцент представлява факта, че, например, в област Стара Загора работодателите са 3%, а изплатените средства са 12%. Високият дял на средствата е, защото подкрепа са получили големите предприятия от военната и добивна промишленост. Сходна е ситуацията и в областите Габрово и Търговище.
Осем от всеки десет работодатели, които са участвали в мярката, са с по-малко от 25 осигурени работещи, а шестима от всеки десет имат по-малко от 10. Предприятията с и над 250 души са 1,5% от всички, които са участвали в мярката 60/40. В тях са 37% от запазените работни места.
noi.bg
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Териториално подразделение на НОИ, град Стара Загора
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Териториално подразделение на НОИ, град Враца
- Териториално подразделение на НОИ, град Бургас
- Териториално подразделение на НОИ, град Пазарджик
- Териториално подразделение на НОИ, град Хасково
- Териториално подразделение на НОИ, град Варна
- Териториално подразделение на НОИ, град Ловеч
- Териториално подразделение на НОИ, град Пловдив
- Териториално подразделение на НОИ София Област
Коментари към Разходите за болнични през 2020-а са 680 700 000 лв., отчитат от НОИ