Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП

Проектът, чрез който деца се настаняват в приемни семейства, беше удължен с още една година. Промяната е в сила от началото на 2021 г., съобщиха от Агенцията за социално подпомагане (АСП).
Агенцията е сключила споразумения със 158 общини. В документите са посочени всички промени, свързани с разходите при осъществяването на проекта. През 2021-а средствата за месечните възнаграждения на професионалните приемни семейства и за издръжката на децата ще бъдат осигурявани от републиканския бюджет по програма „Подкрепа на децата и семействата“.
От АСП съобщават, че ще бъдат одобрявани разходите на приемните семейства за участие в обучения, както и пътните за тях и за членовете на областните екипи по приемна грижа, когато става дума за проучването и наблюдението на семействата и за участието им обучения.
Данните показват, общо 1960 са утвърдените приемни семейства, от които 1957 са професионални, а три са доброволни. Настанените в тях деца са 1759.
Програмата „Приеми ме“ подкрепя деинституционализацията на децата като продължава да развива моделите на заместваща семейна грижа да децата от специализираните институции, тези в риск и децата с увреждания. Програмата, която е част от ОП „РЧР“ и се финансира с европейски пари, работи и в посока нови модели на работа и услуги за децата в риск и родителите им.
От няколко години ангажираните с приемната грижа у нас настояват да бъде изготвен и приет единен разходен стандарт за тази социална услуга. Предстои приемането и на национален стандарт. Методиката към него ще определи ясно функциите на страните, които предоставят услугата. Това са отделите за закрила на детето, областните екипи по приемна грижа и приемните родители.
Експертите са категорични, че „Приеми ме“ няма алтернатива и е най-добрият вариант за дете в риск, което не може да бъде настанено при близки, затова усилията са насочени към усъвършенстването, стабилното му приложение в бъдеще и неговата устойчивост.
По данни на АСП от началото на реализацията на проекта през 2015 г. са обхванати повече от 5700 деца.
asp.government.bg
-
Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства
-
„За нашите деца“ и Националната кардиологична болница ще работят съвместно в името на децата в риск
-
Организационна подредба на Агенцията за социално подпомагане
-
АСП подготви указания за превенция от COVID-19 при възстановяването дейността на социалните услуги
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Приемна грижа
- Дирекция "Социално подпомагане", София Красно село
- Дирекция "Социално подпомагане", София Люлин
- Дирекция "Социално подпомагане", град Плевен
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Дирекция "Социално подпомагане", град Шумен
- Дирекция "Социално подпомагане", град Стара Загора
- "Социално подпомагане", град Несебър
- Дирекция "Социално подпомагане", град Монтана
- Дирекция "Социално подпомагане", София Оборище
- Дирекция "Социално подпомагане", град Бургас
Коментари към Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП