Националната мрежа за децата: Застрашени са правата на децата в България

В отворено писмо до българските и международни институции от Националната мрежа за децата (НМД) алармират, че правата на българските деца са застрашени. Причината е във внесените предложения за промени в Закона за закрила на детето от ВМРО, които поставят в риск децата, погазват правата им и противоречат на всички международни документи, категорични са от НМД, организацията, която обединява 70 граждански сдружения, подписали писмото.
Според тях ако бъде приет, законопроектът ще върне законодателството за закрила на детето две десетилетия назад, а предложенията на ВМРО противоречат на Конвенцията на ООН за правата на детето и на разбирането за децата като субекти, личности и граждани, а не като нечия собственост, пише в писмото, адресирано до шестима еврокомисари, председателя на комитета за правата на детето към ООН, изпълнителния директор на УНИЦЕФ, комисаря за човешките права към съвета на Европа и до представителите на други европейски и международни институции.
Предложението на ВМРО
Водещ елемент в предложенията е майката и бащата да участват задължително в процеса при производство по закрила на детето, категорични са вносителите от ВМРО и заявяват, че настоящите предложения са продължение на всички техни законодателни инициативи от началото на мандата, свързани с правата на децата. Според тях фокусът винаги е бил и трябва да остане върху семейството и детето, което е в неговия център.
Детето не е отделен субект и това трябва да залегне във всички нормативни актове по темата, подчертават вносителите и напомнят, че първи са реагирали срещу готвената Стратегия за закрила на детето, а с налагането, както на нея, така и на Закона за социалните услуги се прокрадват идеи, свързани с подмяна на ценности, засилва се ролята на неправителствения сектор и правото му да се намесва прекомерно в процесите на възпитание и правото на родителите да налагат собствени морални ценности при отглеждането на децата си.
Това трябва да бъде прецизирано, особено при бъдещото кодифициране на социалното законодателство, което предстои да се разгледа по наша инициатива, категорични са от ВМРО.
Преди да се случи това е необходимо да бъдат променени правни норми в името на правата на семейството и детето.
Привличането на родителите като страна в процеса по конкретна мярка за закрила на детето според настоящото законодателство не е задължително. За да бъде изравнена тежестта на страните в процеса и родителите да вземат задължително участие, е нужна промяна във философията на самия закон, поясняват вносителите, които са категорични, че предложените от тях промени в Закона за закрила на детето целят мерките за защита да бъдат ефективни като се спазят интересите на родителите или законните представител.
Присъствието на родителите цели да направи процеса състезателен и да улесни разкриването на обективната истина. Интересите на детето могат да бъдат защитени най-добре точно като се увеличи състезателното начало в процеса, а всяка страна има равни възможности да доказва правата си, посочват в аргументите към предложението си от ВМРО.
Позицията на Националната мрежа за децата
Настоящата инициатива за законодателна промяна е част от поредица действия, които застрашават децата в България, категорични са от НМД. От организацията подчертават, че партии и организации дезинформират обществото, използвайки за целта темата за закрилата на децата и свързаното с нея законодателство. В следствие на това детските правозащитни организации са станали обект на нападки и клевети. Определят прекратяването на обсъжданията по проекта за Национална стратегия за детето 2019- 2030 г. от страна на премиера Борисов като пряко нарушаване на вътрешното законодателство.
Всичко това и отлаганите реформи провокираха сериозна криза в системата за закрила на детето и спряха прилагането на законоустановените мерки за защита на деца в риск, пише в писмото. В него се подчертава още, че членовете на множеството организации в защита на детето в страната алармират за негативните промени в България дори след приемането на Резолюцията на ЕП за принципите на правовата държава и основните права у нас. Затова призовават и българските, и международните институции да се противопоставят решително и отговорно на опитите за прокарване на политики, които ограничават човешките права и специално тези на децата.
Според НПО проектът на ВМРО не позволява на институциите да прилагат базовите принципи, противопоставят правата на родителите и на децата, без мотиви е променено определението за дете в риск, „най-добрият интерес на детето“ е подменен с идеята да бъдат спазени „традициите, добрите нрави и общоприетия морал в държавата, а това, според НМД, противоречи на Конвенцията за правата на детето и на правото на ЕС. Не на последно място гражданските организации приемат като бариера да се сигнализира при опасност за детето, подаването на сигнал да е обвързано с подписана и нотариално заверена декларация за истинност. Недопустимо е, категорични са от организацията, правата да се отглежда дете да се дава на трети лича чрез декларация сякаш децата са недвижима собственост.
Всичко това кара НМД да призове международните и българските институции да се противопоставят решително на опитите за прокарване на политики, ограничаващи детските права. В писмото си те посочват, че правата на децата и на уязвимите членове на обществото са отговорност и на българското, и на европейското общества и е нужно в сърцето на демокрациите да бъдат поставите точно политиките за деца.
Председателят на НМД Георги Богданов заяви, че с това предложение ВМРО се кани да узакони домашното насилие над децата и да направи така, че битите да нямат закрила от страна на дължавата. Той определя като обсурд забраната доброволци и граждански организации да участват в дейности за подкрепа на семействата и децата особено като се има предвид неспособността на държавата да осигури адекватна помощ.
nmd.bg, parliament.bg, vmro.bg, freepik.com
-
Изследване на „Cartoon Network“ сред 200 българчета показва начините да възпиташ добро
-
Венелин Стойчев: Надявам се учебникът по гражданско образование да насърчи самостоятелното мислене на младежите
-
Четири граждански организации представят в НС позицията си за промените в КСО
-
Кремена Кунева: Благодаря на всички, които повярваха, че доброто не е утопия, а съществува!
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Закрила на детето
- Заради отказ да даде информация МЗ беше осъдено от Националната мрежа за децата
- Изследване на „Cartoon Network“ сред 200 българчета показва начините да възпиташ добро
- Кремена Кунева: Благодаря на всички, които повярваха, че доброто не е утопия, а съществува!
- Четири граждански организации представят в НС позицията си за промените в КСО
- Държавата получи отново тройка за грижата си за децата, става ясно от десетия по ред „Бележник“ на НМД
- Национална мрежа за децата: Сурогатното майчинство крие рискове
- Венелин Стойчев: Надявам се учебникът по гражданско образование да насърчи самостоятелното мислене на младежите
- Георги Богданов, директор на Национална мрежа за децата: Социалните домове са опасни за психиката на децата
- Георги Богданов: Държавата получава двойка, защото се отказа от децата и семействата!
- Националната мрежа за децата настоява за специален фокус върху всички уязвими групи деца
Коментари към Националната мрежа за децата: Застрашени са правата на децата в България