Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Репродуктивност Приемна грижа Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си

Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си

от 25 окт 2019г., обновено на 19 дек 2019г.
Автор: Гергана Караилиева
Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На 25 октомври 2009-а 22 ентусиасти се събират в Пловдив и учредяват Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ).

„Решихме да създадем организация, която да накара хората да чуят гласа ни. Тогава не знаехме дали ще устоим. Оказа се, че устояхме, но и запазихме нашата независимост. Нещо, с което малко организации могат да се похвалят“, казва заместник-председателката на НАПГ Мария Благоева.

Изпълнителният директор на НАПГ Александър Миланов (на снимката) признава, че днешният ден е специален за него и определя изминалите десет години като време за учене и растеж.

Александър Миланов
„За тези години приемните родители се увеличиха и вече са 900. Помогнали са на стотици деца. Деца, които са специални. Аз ги наричам малките възрастни. В повечето случаи те идват от среда на нещастие, претърпели са насилие, жертви са, някой е злоупотребил с тях, преживели са твърде много, включително и това, че никой не ги иска“, казва Александър Миланов.

Той признава, че за това десетилетие има няколко истории, които никога няма да забрави. Едната е за младеж от видинско, който цял живот ще носи белег на лицето си, защото е бил жигосан както правят това с телетата в обора. Другият е за нахапани от плъхове близначета.

„Никога няма да се примиря с детското страдание, нито ще свикна с болката“, споделя изпълнителният директор на Асоциацията.

За времето от създаването си до днес организацията се развива. Приемните родители не само се увеличават, но и знаят много повече. Приемното родителство е вече професия, но за съжаление все още работещите я не са социално защитени, защото продължават да работят на граждански договор.

„Не успяхме да развенчаем и някои от митовете за тези години“, коментира Александър Миланов. Единият е, че бедността е причина детето да отиде в приемно семейство.

„В България 45% от хората са бедни според статистиката. Това означава ли, че техните деца са обект на приемна грижи? Не, разбира се. Аз познавам много бедни хора, които се грижат за децата, независимо от липсата на сигурност и пари. Бедността е част от проблема, но основната причина е, че има родители, които не знаят как да гледат децата си, не ги обичат, не ги разбират, насилват ги. Тези деца живеят в риск и именно те попадат в приемните семейства.“

Обществото продължава да не разбира и защо на приемните родители се плаща. Отговорът на Александър Миланов е лаконичен: „Ами защото това е труд. При това непрекъснат.“ Тези мъже и жени, поели тежкия кръст не само да се грижат, но и да обичат дете, което в повечето случаи е било пренебрегвано, тормозено, неглижирано или насилвано, са изправени пред стотици малки, ежедневни препятствия, които трябва да преодоляват. „Знаете ли, че понякога се налага да учат детето на елементарни и прости неща, че често в училище ги карат да стоят до вратата на класната стая, та да не стане нещо, че не записват децата на занималня, защото на тях затова им плащали. Няма да изреждам повече. Този провинциален манталитет да гледаш в канчето на другия е ужасен.“ И вероятно Александър Миланов и с това не може да се примири.

приемна грижа

Мъжете и жените, наречени приемни родители, водят тежки битки. Губят някои от тях, други печелят, но вървят напред и така десет години. Всички те, както и социалните работници, имат огромна отговорност, защото както казва изпълнителният директор на Асоциацията: „Детето не е лист хартия, който да скъсаш и да хвърлиш в кошчето. Не може да пропиляваме човешки живот! Не може!“

Децата, които биват отглеждани в приемни семейства, няма да стават по-малко, за съжаление. Александър Миланов си мечтае повече млади хора да стават приемни родители, както и повече хора с уважавани професии като учители, съдии, полицаи. Другата му мечта е в България да има детски съдилища, в които съдиите могат да видят какво стои зад текста и зад написаното.

„Аз наистина си мечтая да имаме нашата съдия Ейми. Помните ли този американски сериал, в който ставаше дума точно за такива съдилища за непълнолетни, където не просто съдията се произнася, а се спасява едно дете и неговото бъдеще. Мечтая да се взимат възможно най-правилните решения в името на детето“.

Източник:

НАПГ

Още по темата:
  • „За нашите деца“ и Националната кардиологична болница ще работят съвместно в името на децата в риск „За нашите деца“ и Националната кардиологична болница ще работят съвместно в името на децата в риск
  • Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства
  • Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП
  • Приемна грижа - дефиниция и видове Приемна грижа - дефиниция и видове
5.0/5 1 оценка

Коментари към Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си
    www.framar.bg 
    на 01 March 2021 в 00:32
    Коментирайте "Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Репродуктивност
  • Приемна грижа
  • Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП
  • Приемна грижа - дефиниция и видове
  • Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства
  • „За нашите деца“ и Националната кардиологична болница ще работят съвместно в името на децата в риск
  • От НАПГ настояват да има специален договор за приемните родители
  • В 500 приемни семейства няма деца, а броят на желаещите да бъдат приемни родители намалява
  • Супервизия на социалната работа при приемна грижа
  • Според национално допитване всеки шести у нас би станал приемен родител, ако получава заплата
  • Приемната грижа е ангажимент присърце
  • Пловдив подкрепя инициативата "Семейство за всяко дете"

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да се грижа за болен след инсулт?

преди 404 дни, 13 часа и 9 мин.

Как да се грижа за възрастен човек с деменция? Моля за съвети.

преди 537 дни, 10 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 23 часа и 42 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 3 дни, 11 часа и 18 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 10 дни, 12 часа и 58 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 24 дни, 3 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
13 изоставени деца за пет месеца в Шумен

13 изоставени деца за пет месеца в Шумен

от 11 яну 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах