НАПГ: Министър Бисер Петков отказа социална сигурност на приемните семейства

Социалният министър отказа социална сигурност за приемните семейства, категоричен е изпълнителният директор на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) Александър Миланов.
През септември Асоциацията разпространи отворено писмо, в което настоява трудът на приемните родители да бъде регламентиран и вместо граждански договорите, които сключват в момента с тях, да бъдат трудови. По този начин хората, ангажирани с отглеждането и възпитанието на деца, изведени от институции, ще имат сигурност и ще бъдат осигурени за всички рискове по Кодекса на социалното осигуряване.
НАПГ вече има отговора на социалното ведомство. Както подчертава Александър Миланов (на снимката), от него става ясно, че министър Бисер Петков отказва да поеме ангажимент за въвеждането на специален договор по новия Закон за социалните услуги и така да гарантира по-голяма социална сигурност на приемните родители.
„В отговора до нас министърът твърди, че приемната грижа не е социална услуга, а мярка за закрила и затова е част от Закона за закрила на детето, което от своя страна води до това, че няма как договорите с приемните родители да бъдат включени в Закона за социалните услуги. За мен това е игра на думи. Нормативни хватки“, категоричен е Александър Миланов, който изразява недоумението си защо вместо за поеме ангажимент и намери начини, договорът, за който настояват да стане част от Закона за закрила на детето, министър Бисер Петков обяснява подробно защо приемните родители не могат да бъдат осигурени за всички рискове.
Според социалния министър тези хора не са доставчици на социални услуги, а физически лица, които по силата на договор се грижат за дете. Няма пречка, пише още в отговора, те да работят нещо друго, за да се осигуряват.
Въпросът е може ли един приемен родител да гледа дете и да работи? В много голяма част от случаите става дума за малчугани, които са били жертви на психическо, физическо и сексуално насилие, тормоз, претърпели са трагични инциденти, живели са в среда, която е невъзможно да бъде определена като нормална. И грижата, и ангажиментът на приемните семейства е насочен към възстановяването на детето, съхраняването му като личност, възпитанието, обгрижването.
„След като с колегите прочетохме писмото, стигнахме до няколко извода. Очевидно екипът на социалното министерство не следи промените в законодателство, не са запознати и с предложението на министъра на спорта, което цитирахме в отвореното си писмо. Ние не получихме отговор на въпроса какво ще замени гражданските договори, които не се отразяват добре на приемните семейства и водят до социална нестабилност“, коментира още Александър Миланов.
От Асоциацията вече са изпратили поредното писмо до министър Бисер Петков.
„В него искаме министърът да ни обясни как от една страна приемната грижа не е социална услуга, а от друга приемните семейства са задължени да сключат договори с доставчиците на социални услуги. Напомняме му, че професионалните приемни семейства трябва да имат допълнителна квалификация, защото те поемат най-тежките случаи на деца в риск и това прави несъвместимо да се грижат за тях и да полагат и друг вид труд. Неслучайно приемен родител е професия. Ние смятаме, че да се реши проблемът е достатъчно да бъдат направени промени в Кодекса за социално осигуряване. Това предвижда и предложението за спортистите и треньорите. За нас няма значение точно в кой закон ще бъде регулиран специалният договор, важното е хората, поели грижата за деца в риск, да получат гаранция за социална сигурност“, казва Александър Миланов.
Изпълнителният директор на Националната асоциация за приемна грижа е убеден, че, когато има желание и воля, решение се намира. В същото време Александър Миланов признава, че му е омръзнало да чува как нещо не може да стане. „Искам не да чувам постоянно как това не може да стане, а как се търся начини то да се осъществи. Иначе и на мен, и на колегите от Асоциацията, ни е ясно, че в последните години улицата решава проблемите. Ние нямаме право да причиним това на децата си. Затова ще си разменяме писма с министерството и няма да се откажем“, категоричен е Александър Миланов.
napg.eu, swissinfo.ch
-
Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства
-
„За нашите деца“ и Националната кардиологична болница ще работят съвместно в името на децата в риск
-
Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП
-
Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Приемна грижа
- Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП
- Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства
- Приемна грижа - дефиниция и видове
- Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си
- В 500 приемни семейства няма деца, а броят на желаещите да бъдат приемни родители намалява
- Приемната грижа е ангажимент присърце
- Супервизия на социалната работа при приемна грижа
- Пловдив подкрепя инициативата "Семейство за всяко дете"
- Надя Шабани - гост на дискусия за приемната грижа в Димитровград
- Националната асоциация за приемна грижа ще представи актуална позиция по развитието на приемната грижа за изоставени деца
Коментари към НАПГ: Министър Бисер Петков отказа социална сигурност на приемните семейства