Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Актуално Да бъде създаден нов закон, гарантиращ трудовите права на работещите в ЕС, настоява ЕКП

Да бъде създаден нов закон, гарантиращ трудовите права на работещите в ЕС, настоява ЕКП

от 12 фев 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Да бъде създаден нов закон, гарантиращ трудовите права на работещите в ЕС, настоява ЕКП - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

145 173 работници от целия свята, сред които и от България, поставиха подписите си под искането за законодателство, което защитава правата на работещите и изисква отговорно поведение от работодателите.

Основните организатори на подписката, изискваща промени, са Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), Австрийската трудова камара, Европейската коалиция за корпоративно правосъдие и над 100 организации, подкрепящи инициативата, сред които и КНСБ.

Кампанията започна по повод законодателна инициатива на Еврокомисията, свързана с изготвянето на правила за корпоративна проверка, отговорно поведение на бизнеса и продукти и услуги, които не нанасят вреда нито на хората, нито на околната среда. Идеята е, че подобен регламент може да бъде част от битката срещу принудителния труд, антисиндикалните практики, токсични отпадъци, емисиите на СО2, изсичането на горите.

ЕК ще представи своето предложение за проверка на отговорното бизнес поведение през лятото на 2021 г. Европейската конфедерация на профсъюзите настоява за изготвянето и приемането на силна директива и през този период продължава с обсъждането на темата на различни нива. Организираното събиране на подписи е част от инициативите.

Аргументите

Аргументите на ЕКП и подкрепящите я организации за нуждата от подобни регламентирани законово правила са свързани с констатацията, че повечето компании работят безнаказано в целия свят, а много голяма част от тях разрушават околната среда, злоупотребяват с правата на работниците, подкрепят съвременното робство, лишават коренното население от земята му. Хората, които се противопоставят на корпоративните злоупотреби в света биват уволнявани, хвърляни в затвора, изчезват.

Добрата новина е, че Еврокомисията е готова да обмисли нов закон, който ще накара бизнеса да бъде отговорен за въздействието, което оказва върху хората и върху планетата.

Всички компании – от най-големите до най-малките, трябва да приемат за задължителни правилата, свързани с човешките права и грижата за околната среда. Те трябва да прилагат ефективни политики, които ще гарантират, че по време на дейността им, на мащабните им операции няма да бъдат нарушени правата на хората и унищожена околната среда.

ЕС може и трябва да използва своята сила, за да определи стандартите и накара бизнеса да бъде отговорен, категорични са от ЕКП. Събраните подписи са един от начините Европейската комисия да бъде убедена, че трябва да промени правилата на играта, за да сложи край на корпоративната безнаказаност.

Исканията

  • Да бъде създадено европейско законодателство за корпоративна проверка, а ЕС да се включи в преговорите за договора между ООН и бизнеса за правата на човека.
  • Законодателството в ЕС трябва да накара компаниите да носят отговорност за вредите, нанесени у дома или в чужбина.
  • Пострадалите, техни представители, синдикати и неправителствени организации трябва да имат възможността да се борят срещу нарушенията на правата на човека.
  • Регламентът трябва да осигури участието на синдикатите и представителите на работниците в процеса на проверка и консултации с всички заинтересовани страни. Синдикатите да имат право да договарят с компанията процеса на надлежна проверка, а представителите на работниците да бъдат информирани и консултирани по време на различните етапи от процеса. Механизмът за ранното предупреждение да бъде разработен заедно със синдикатите.
  • Процесите на проверка трябва да зачитат правата на местните общности и коренното население.
  • Ангажимент на правителствата е да създадат стабилни механизми за прилагане на ефективни санкции, с които ще гарантират, че компаниите спазват закона.
  • Жертвите на корпоративни злоупотреби да имат достъп до съда както в собствената си страна, ката и в страната, където е седалището на фирмата. В този смисъл, когато завеждат дело пострадалите трябва да имат възможността да избират дали да ползват закона на собствената си държава или на страната, в която е регистрирана фирмата. 
  • Новият закон трябва да изиска от компаниите да представят всички доказателства особено по отношение на връзката им с вредите, както и цялата необходима информация.
  • Много е важно законът да гарантира, че пострадалите разполагат с достатъчно време да предявят искове за обезщетение в съдилищата на ЕС както и че синдикатите и неправителствените организации могат да предявят колективни искове. Правителствата тряба да подкрепят жертвите и да улеснят достъпа им до правосъдие.

Надлежна проверка на правата на човека и околната среда

Надлежната проверка е процес, според който предприятията идентифицират, предотвратяват, смекчават и отчитат действителните или потенциални неблагоприятни въздействия в тяхната дейност. В процеса се включват и дъщерните дружества, подизпълнителите, доставчиците.

Съществуват множество стандарти като принципите на ООН, декларацията на Международната организация на труда за многонационалните предприятия и социалната политика, препоръката на Съвета на Европа и насоките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, но те са доброволни.

За отговорното бизнес поведение, за по-добрия достъп до правосъдие на пострадалите от корпоративни злоупотреби, но и в подкрепа на държавните органи, за да изпълняват задълженията си в защита правата на хората и за управление на рисковете на компаниите, е нужна всеобхватна и ефективна правна рамка, която изисква прилагането на надлежна проверка от фирмите, отрежда силна роля в процесите на синдикати и работници и определя режим на отговорност, прилагане на закона и достъп до правосъдие и правна защита.

От ЕКП припомнят, че през октомври 2020-а ЕК започна обществени консултации по темата. Еврокомисарят по правосъдие се ангажира официално с инициативата на ЕС за устойчиво корпоративно управление.

До момента елементи на надлежната проверка са включени в два регламента – за дървесината и за полезните изкопаеми. Законодателство за корпоративна проверка има още и във френския закон за задължението за бдителност, холандския закон за задължителната грижа за детския труд.

Източник:

enforcinghumanrights-duediligence.eu, knsb-bg.org

Още по темата:
  • Дигитализацията и влиянието й върху пазара на труда беше представена в Русе Дигитализацията и влиянието й върху пазара на труда беше представена в Русе
  • Среща за трудностите при гласуване пред хората с увреждания се проведе в КНСБ Среща за трудностите при гласуване пред хората с увреждания се проведе в КНСБ
  • МОТ прие план за младежката заетост за следващите 10 години МОТ прие план за младежката заетост за следващите 10 години
  • Социалните партньори не постигнаха съгласие за промените в Кодекса на труда Социалните партньори не постигнаха съгласие за промените в Кодекса на труда
5.0/5 1 оценка

Коментари към Да бъде създаден нов закон, гарантиращ трудовите права на работещите в ЕС, настоява ЕКП

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Да бъде създаден нов закон, гарантиращ трудовите права на работещите в ЕС, настоява ЕКП
    www.framar.bg 
    на 01 March 2021 в 14:41
    Коментирайте "Да бъде създаден нов закон, гарантиращ трудовите права на работещите в ЕС, настоява ЕКП"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Актуално
  • КНСБ и КТ „Подкрепа“ подготвят национален протест в края на ноември 2019-а
  • Месечно на човек са нужни средно 602 лв. за издръжка, изчислиха от КНСБ
  • КНСБ предлага България да ратифицира Конвенцията за премахване на насилието на работното място
  • Управляващите и КНСБ се разбраха за по-високи заплати на медицинските сестри от училищата и детски градини
  • Искат нова дискусия по мярката за болничните
  • КНСБ и АИКБ изготвиха проект с промени в Кодекса на труда
  • КНСБ и социалният министър обсъдиха евродирективата за адекватните минимални заплати
  • КНСБ предложи мерки за борба със сивата икономика, нивото на която е над 20%
  • КНСБ протестира срещу хода на реформите в здравеопазването
  • КНСБ: Няма подготвен проект за промени в Кодекса на труда

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 49 дни, 16 часа и 29 мин.

Полип на шийката на матката - как може да бъде премахнат?

преди 332 дни, 19 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 1 дни, 13 часа и 51 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 4 дни, 1 час и 27 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 11 дни, 3 часа и 7 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 24 дни, 17 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах