В 500 приемни семейства няма деца, а броят на желаещите да бъдат приемни родители намалява

Намалява броят на желаещите да бъдат приемни родители, а в 500 от приемните семейства в страната няма деца. Това показват резултатите от национално допитване, осъществено от Изследователския център „Тренд“ по поръчка на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) през 2019-а.
Всеки шести българин би станал приемен родител, ако получава заплата и издръжка за приемното дете от държавата. В същото време две трети от хората не биха се занимавали с това, независимо какви са условията. През 2014-а два пъти повече души са заявили, че биха станали приемни родители.
Намалелият интерес се дължи преди всичко на липсата на социална сигурност, категорични са от НАПГ. Така е, защото в момента приемните родители са на граждански договор, а това определено ги лишава от пълно осигуряване. Преди няколко месеца от Асоциацията излязоха с отворено писмо, в което настояват ситуацията да се промени и приемните родители да получат така необходимата им социална сигурност. И тогава, и сега, те припомнят, че хората, ангажирани с отглеждането на деца в риск, нямат осигуровки за рисковете при трудова злополука, безработица, бременност, раждане и отглеждане на дете.
Независимо от множеството сигнали и многобройните настоявания проблемът да бъде решен, от социалното министерство отказаха да намерят решение, припомнят от НАПГ.
За ниската мотивация на българите да бъдат приемни родители има и друга причина. Тя се крие в насажданото в последните години лошо отношение към приемната грижа. Приемните родители биват атакувани постоянно, че получават пари за труда си, нападат ги и ги обвиняват, че вместо парите да се дават на бедни семейства отиват за заплатите им. В обществото постоянно биват противопоставяни приемните и родните семейства. Това със сигурност създава напрежение и демотивира, убедени са от Асоциацията, откъдето отново припомнят, че 80% от децата, настанени в приемни семейства, са там, не защото са бедни, а тъй като са жертви на насилие, липса на грижи, неглижиране.
Данни на Агенцията за социално подпомагане (АСП) показват, че от януари до ноември 2019-а 95 приемни родители са получили разрешение от държавата да се грижат за дете в беда. В същото време други 203 са заличени от регистрите и вече не са приемни родители. От тях 80% прекратяват работата си, заради влошено здравословно състояние, напускане на страната или други лични причини.
Притеснително звучи фактът, че в момента в 507 приемни семейства няма настанени деца. Общо 1930 деца биват отглеждани в такива семейства, а от тях 170 са с увреждания.
През 2019 г. от 94 деца, изведени в приемно семейство, 15 са върнати в родните им или са настанени при близки и роднини.
Статистиката показва, че бебетата остават средно по една година в приемно семейство, преди да бъдат върнати при родните им майка и баща или да бъдат осиновени. Средно две години пребивават малчуганите до 6 години, а тези до 14 години остават в приемно семейство 5 години.
НАПГ, france3-regions.francetvinfo.fr
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Приемна грижа
- Проектът „Приеми ме“ продължава и през 2021 г., съобщиха от АСП
- Приемна грижа - дефиниция и видове
- Приемни родители стават социални работници, за да помагат на уязвими семейства
- „За нашите деца“ и Националната кардиологична болница ще работят съвместно в името на децата в риск
- От НАПГ настояват да има специален договор за приемните родители
- Супервизия на социалната работа при приемна грижа
- Според национално допитване всеки шести у нас би станал приемен родител, ако получава заплата
- Националната асоциация по приемна грижа отбелязва 10 години от създаването си
- Приемната грижа е ангажимент присърце
- Пловдив подкрепя инициативата "Семейство за всяко дете"
Коментари към В 500 приемни семейства няма деца, а броят на желаещите да бъдат приемни родители намалява