БАН подготви анализ на установените законови регламенти в социалната сфера и тяхното действие

Учени от БАН анализираха законодателството в социалната сфера. В доклада са показани резултатите от прилагането на законите за социално подпомагане, за личната помощ, за хората с увреждания, за семейните помощи за деца и за закрила на детето.
Един от основните изводи е, че законодателството в сферата е фрагментирано. Затова ясно говори фактът, че актовете, уреждащи социалните права на българите, социалните помощи, различните видове подкрепа и услуги са почти 40. Тази група закони създава правна рамка за предоставянето на повече от 140 вида закрила и мерки, осигуряващи социална защита на нуждаещите се.
Проблемът на фрагментарността е, че не позволява извършването на контрол върху хората, които използват различните видове социална помощ.
Честите нормативни промени са друга от слабите страни на законодателството. Те се правят на парче, без връзка между тях, а това лишава от ефективност прилагането им.
В анализа се посочва, че много от хората, ползващи социални услуги, както и неправителствените организации смятат, че е нужно да бъде създаден Кодекс за социална закрила. Систематизирането и съгласуването на социалното законодателство е в състояние да преодолее липсата на синхрон между законовите и подзаконовите актове, което е един от сериозните проблеми в момента.
Според авторите на доклада общият социален кодекс ще провокира както по-добра връзка между институциите, така и по-добър обхват на уязвимите групи. Ще бъде законово установено задължението за сътрудничество и обща работа между общинските администрации и институциите за издирване на хората, живеещи в отдалечени райони и особено на възрастни, които живея сами. Целта е хората да научат какви са правата им по отношение на социалното подпомагане.
Учените смятат, че нормативната уредба се нуждае от промени, които ще позволят личната помощ за хората с увреждания да бъде по-ефективна. Те поясняват, че най-често те получават още и финансова подкрепа, социални и здравни услуги и трудова рехабилитация. Затова и личната помощ трябва да бъде елемент на интегрирана подкрепа, но не и отделна. През последните години се работи точно в посока към интегрирана подкрепа за всички хора в неравностойно положение. В този смисъл, посочва анализът, отделянето на личната помощ в законодателство противоречи на цялостния подход.
Внасяйки в Народното събрание анализа на социалното законодателство, МТСП изпълнява решение на парламента от 25 юни 2020 г. Тогава депутатите задължиха ведомството в рамките на четири месеца да представи анализ, а предложението дойде от групата на „Обединените патриоти“, които дадоха идея за създаването на единен Кодекс за социална подкрепа, който за обедини всички закони в тази област – за хората с увреждания, за закрилата на детето, за личната помощ, за социалните услуги, за социалното подпомагане.
Анализът е готов, сега идва ред на социалното министерство, което би трябвало да предложи концепция. Още през юни министър Деница Сачева заяви, че социалното законодателство трябва да кодифицирано. Как точно ще се случи това и как ще изглежда социалният кодекс предстои да разберем и видим, след като проектът бъде представен на вниманието на обществото.
mlsp.government.bg
-
Структура и функции на Министерство на труда и социалната политика
-
От 24 февруари до 4 март 2020-а бизнесът може да кандидатства за средства при наемането на безработни
-
През 2021 г. ще бъдат финансирани проекти за нови работни места на хора с увреждания на стойност 3 500 000 лв.
-
ВАС отхвърли жалбата срещу промените в наредбата за мерките, с които ще се предотвратява изоставянето на деца
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Структура и функции на Министерство на труда и социалната политика
- От над 200 молби за помощ за деца под карантина са одобрени 49
- Три нови процедури в подкрепа на пазара на труда планира за 2020 г. ОП „РЧР“
- Националният съвет за насърчаване на заетостта обсъди новите мерки за подкрепа на бизнеса в условията на COVID-19
- Социалните партньори не постигнаха съгласие МРЗ от 650 лв. и за 24 лв. на ден при неплатен отпуск
- Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.
- От 27 ноември 2019-а започва раздаването на пакети храна на близо 543 000 души
- Облекчени условия за бизнеса по мярката „Заетост за теб“ от 27 ноември 2020 г.
- Премиерът Борисов ще предложи Деница Сачева за социален министър
- Вторият регионален форум за социално предприемачество ще се проведе от 3 до 5 декември 2019 г.
Коментари към БАН подготви анализ на установените законови регламенти в социалната сфера и тяхното действие