Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Актуално АИКБ: Сивият сектор е намалял с повече от 15% за последните 10 години

АИКБ: Сивият сектор е намалял с повече от 15% за последните 10 години

от 23 фев 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
АИКБ: Сивият сектор е намалял с повече от 15% за последните 10 години - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Недекларираната заетост в страната е намаляла с над 15% за последните десет години, отчетоха от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по време на организираната от тях кръгла маса по темата, на която беше представена и Националната карта на недекларираната заетост. В проведеното онлай събитие се включиха представители на изпълнителната и законодателна власт, работодателски, синдикални, научни и неправителствени организации.

Председателят на АИКБ Васил Велев подчерта, че организацията, която оглавява, е насочила усилията си и повече от десетилетие действа неотклонно и последователно за ограничаването на сивата икономика. За целта е създаден и специален инструмент. Композитният индекс отчита стойностите на сивия пазар. През 2010 г, когато започва измерването, той е показал 36,65%, сега отчита 21,48%. Независимо от сериозния спад обаче, стойностите продължават да бъдат много по-високи от средноевропейското ниво, подчерта Васил Велев и поясни, че от 2019-а усилията им са насочени към ограничаването и превенцията на недекларираната заетост.

Общите и съгласувани действия между бизнеса, управляващите и синдикатите са в състояние да постигнат напредък в реалното ограничаване на сивата икономика, която нанася сериозни поражения не само върху икономиката, но и върху доходите. В този дух един от примерите, които даде председателят на АИКБ, беше за предстоящите нормативни промени в наредбата за шофьорските курсове. Усилията ни заедно с КНСБ и министерството на транспорта провокираха бъдещите изменения, свързани с условието за задължителни трудови договори за инструкторите и поставяне на камери по време на изпитите, заяви Васил Велев.

Национална карта на недекларираната заетост

Националната карта на недекларираната заетост е първият подобен документ не само у нас, но и в Европа. Зад нейното създаване стои работата в рамките на една година на над петдесет експерти. За този период те са подложили на задълбочен анализ две национални проучвания, кабинетни изследвания, дълбочинни интервюта и работа с фокус групи.

Изводите са, че най-често срещаните форми на недекларирана заетост са:

  • работа без договор
  • работа с договор с фиктивни клаузи и допълнително доплащане на необлагаема сума в брой
  • прикрити трудови договори
  • фалшива самонаетост
  • извънреден труд без заплащане

Проф. Емилия Ченгелова, която е ключов експерт в разработването на Националната карта, подчерта, че към единственото до момента определение на термина, дадено през 2007-а от Европейската комисия, българският екип е направил допълнение. Дефиницията на ЕК е, че недекларирана заетост е всяка дейност, която се осъществява срещу заплащане, законна е по своето естество, но не е декларирана пред органите и публичната власт. Допълнението е, че тя е част от сивата икономика и резултат от сиви практики, при които се извършват нарушения на трудовото, осигурителното и данъчното законодателство и на Закона за статистиката.

През 2020-а недекларираната заетост е 25,3% според работодателите, а според работниците тя е 32,9%. Както подчерта проф. Ченгелова средната стойност е 29,1%. Важно е, че тенденцията показва намаляване. В българската икономика най-често срещаната практика между 25% и 30% е работата по договор с фиктивни клаузи и допълнително плащане в брой. На второ място е полагането на извънреден труд без заплащане с обхват между 25% и 28% и той се открива във всички сектори. Екипът е установил отрасли с изключително високи нива на тази практика.

Най-уязвимите сектори, показват резултатите, са търговията, строителство, транспорт, селско стопанство, хотелиерство и ресторантьорство. Проф. Ченегелова подчерта, че за секторите търговия и преработваща промишленост са направени отделни извадки, защото те са изключително големи с множество подотрасли и не би било коректно да се дава оценка изцяло за сектора. В този смисъл, когато се говори за преработваща промишленост, се има предвид консервна, шивашка, текстилна, производство на обувки, на кожи – браншове, в които се полага нискоквалифициран труд. В тежката индустрия има твърде ниски нива.

Според работодателите най-висок ръст на сивата икономика има в сферата на търговията (30,8%), следва я култура, спорт и развлечения с дял от 29,5%. От своя страна работниците посочват на първо място сектора „Други дейности“ - 33,4%. Според проф. Ченгелова в него наистина контролът е най-нисък и затова в бранша има най-високи възможности за приложението на сиви практики.

Националната карта на недекларираната заетост за 2020-а е резултат от средните оценки на работници и работодатели. С 33,5% Видин е най-уязвимата област по отношение на тези практики, след нея се нареждат Ямбол с 32,6% и София-област – 32,5%. В същото време най-нисък този дял е в Кюстендил – 24,1%, Смолян – 23,6% и Търговище – 21,1%.

Интересен факт е, че според работниците най-висок дял има в област Сливен – 43,8% и Ямбол – 38,5%.

Много специално внимание екипът отделя на факторната детерминираност на недекларираната заетост. Направихме го, подчерта проф. Ченгелова, защото целта е не просто да установим къде и колко са сивите практики, а преди всичко да намерим точните подходи и действия за противодействие.

Шест са категориите фактори, оказващи влияние:

  • нормативни – противоречия и пропуски в законодателството
  • конюнктурни – отсъствието на легално работещи икономически субекти, дисбаланс между търсене и предлагане на трудовия пазар, неадекватна образователна система
  • дефицит на доверие и престиж – липса на уважение към държавността и иниституциите
  • народопсихологически – силно изразени стереотипи за надхитряване на държавата, силни индивидуалистични нагласи, незачитане на обществения интерес, неуважение към другите
  • икономически интереси на индивидуално ниво – те са най-силната детерминанта, те включват продължителна безработица, невъзможност да се намери работа, ниски доходи
  • лични и утежняващи обстоятелства

Любопитен акцент в изследването е и начинът, по който работодателите определят факторите, които оказват сериозно влияние върху сивата икономика, но на регионално равнище. Оказва се, че най-въздействащият фактор е наличието на ромска общност, чиито представители отказват да сключат договори, за да не изгубят социалните помощи, които получават.
Действията срещу сивата икономика трябва да обхванат всички сектори едновременно, категоричен е екипът.

Проектът

Проектът „Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места чрез ограничаване и превенция на недекларираната заетост“ трябва да приключи в края на март 2022 г., а стартът му беше даден в началото на октомври 2019-а. Общата му стойност е 2 033 230 лв., от които европейското финансиране е в размер на 1 728 245 лв., а националното – 304 984 лв.

Основата цел е чрез съвместни действия на социалните партньори недекларираната заетост да бъде ограничена, пазарът на труда да е устойчив, а достъпът до заетост да е по-добър както и да се повиши качеството на работните места, припомни на участниците в кръглата маса главният секретар на Асоциацията и ръководител на проекта д-р Милена Ангелова. По време на кръглата маса тя подчерта, че началните им предвиждания за зависимост между образованието и квалификацията на работещите и вероятността да станат част от сиви практики на работното място са се оказали верни. Подобна зависимост е факт, а най-често това се случва при ниско образованите и без квалификация.

Предстои да бъдат осъществени множество инициативи, сред които реализацията на две национално представителни проучвания и привеждането в действие на новата информационна система на Националния център „Икономика на светло“.

Мерки за ограничаване на недекларираната заетост

Задълбочените проучвания, анкетите и анализите открояват ясно няколко групи мерки, чрез които има реални шансове сивата икономика да бъде ограничена. Сред тях са:

  • Осъвременяване както на трудовото, така и на осигурителното законодателство. Промените ще ограничат сивите практики, генериращи недекларирана заетост, но и на рисковете, които крие практическото прилагане на новите форми на заетост.
  • Сътрудничество със специализираните органи, за да се противодейства на порочните практики
  • Повишаване капацитета на органите за извършване на качествени и ефективни инспекции по отношение спазване трудовото законодателство
  • Мерки, чрез които работодателите ще бъдат стимулирани да спазват трудовото законодателство
  • По-строги санкции при нарушаване на законодателството
  • По-добра информираност за пораженията, които сивата икономика нанася и изграждане на нетърпимост към нея
Източник:

bica-bg.org

Още по темата:
  •  Над 28 000 мъже и жени имат шанс да повишат квалификацията си Над 28 000 мъже и жени имат шанс да повишат квалификацията си
  • От какви работници се нуждае българският бизнес? От какви работници се нуждае българският бизнес?
  • Глобални тенденции в младежката заетост Глобални тенденции в младежката заетост
  • Два проекта ще дадат нови възможности на хората с увреждания Два проекта ще дадат нови възможности на хората с увреждания
5.0/5 1 оценка

Коментари към АИКБ: Сивият сектор е намалял с повече от 15% за последните 10 години

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте АИКБ: Сивият сектор е намалял с повече от 15% за последните 10 години
    www.framar.bg 
    на 01 March 2021 в 15:50
    Коментирайте "АИКБ: Сивият сектор е намалял с повече от 15% за последните 10 години"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Актуално
  • Дирекция "Бюро по труда", град Монтана
  • Дирекция "Бюро по труда", град Първомай
  • Дирекция "Бюро по труда", град Лом
  • Дирекция "Бюро по труда", град Пловдив
  • Дирекция "Бюро по труда", Пловдив Родопи
  • "Бюро по труда", град Средец
  • "Бюро по труда", град Царево
  • "Бюро по труда", град Малко Търново
  • Здрави и красиви с Деси: Фитнес тренировка за заети момичета – част 1
  • Дирекция "Бюро по труда", Бургас Меден Рудник

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 222 дни, 4 часа и 42 мин.

Пъпчици в ингвиналната гънка, мъж на 29 години

преди 247 дни, 20 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 1 дни, 15 часа

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 4 дни, 2 часа и 35 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 11 дни, 4 часа и 15 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 24 дни, 18 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах