Начало Социални грижи Социална защита Пенсионно осигуряване Условия през 2017 г., съгласно които можем да получим лична пенсия за стаж и възраст до 1 година по-рано от изискуемата възраст за трета трудова категория?

Условия през 2017 г., съгласно които можем да получим лична пенсия за стаж и възраст до 1 година по-рано от изискуемата възраст за трета трудова категория?

Условия през 2017 г., съгласно които можем да получим лична пенсия за стаж и възраст до 1 година по-рано от изискуемата възраст за трета трудова категория? - изображение

В този конкретен случай съгласно влезлите в сила през 01.01.2016 г. условия за пенсиониране според чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО от правото си да получат пенсия за стаж и възраст (съгласно чл. 68а от КСО) през 2017 г. могат да упражнят следните българи:

- всички жени, навършващи през 2017 г. 61 години, имащи натрупан осигурителен стаж (не по-малък) от 35 години и 4 месеца, които имат възможност да упражнят правото си да получават пенсионно възнаграждение съгласно чл. 68а от КСО до 1 година, преди да навършат гореспоменатата възраст;

- всички мъже, навършващи през 2017 г. 64 години, имащи осигурителен стаж (не по-малък) от 38 години и 4 месеца, които имат възможност да упражнят правото си да получават пенсия съгласно чл. 68а от КСО до 1 година, преди да навършат гореспоменатата възраст;

- българките, навършващи 61 години и 2 месеца през 2018 г., натрупали осигурителен стаж (не по-малък) от 35 години и 6 месеца, които имат възможност да реализират правото си да придобият пенсия по чл. 68а от КСО до една година, преди да навършат тази възраст;

- българите, навършващи 64 години и 1 месец през 2018 г., натрупали осигурителен стаж (не по-малък) от 38 години и 6 месеца, които имат възможност да реализират правото си да придобият пенсия по чл. 68а от КСО до една година, преди да навършат тази възраст;

Първоначалната дата, от която следва да отпуска този вид пенсионно възнаграждение, е тази на подаването на заявлението.

Общото правило, описано в чл. 94, ал. 1 от КСО, касаещо отпускането на пенсионното възнаграждение от датата на придобиването на правото при подадено заявление в рамките на срок от 2 месеца срок от тази дата няма как да се приложи за тази дата за пенсионните възнаграждения по чл. 68а от КСО. Те винаги се превеждат от датата на подаване на заявлението. Веднъж отпусната, пенсията по чл. 68а от КСО се плаща пожизнено, но в намалени размери. Според разпоредбата на чл. 70, ал. 13 от КСО, редуцирането е в рамките на 0,4 % за всеки недостигащ месец до навършването от лицето на възрастта, фиксирана в чл. 68, ал. 1 от КСО.

Снимка: finance.bigmir

Още по темата:

5.0, 1 глас

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ

КатегорияСоциални грижиАнкетиОрганизацииЛюбопитноНовиниЗдравни съвети