Начало Социални грижи Социална защита Пенсионно осигуряване Съществува ли законов срок за издаването на документи за пенсиониране от осигурителя?

Съществува ли законов срок за издаването на документи за пенсиониране от осигурителя?

Съществува ли законов срок за издаването на документи за пенсиониране от осигурителя? - изображение

От началото на 2017 година българските осигурители са задължени да издават безплатно необходимите документи, в които е посочен осигурителният стаж и осигурителните доходи на заинтересованото лице в рамките на 14 дни, считани от подаването на писменото искане на лицето или неговите представители.

Благодарение на приетата промяна, описана в чл. 5, ал. 7 от КСО, от 01.01.2018 г. задълженията на осигурителите са, както следва:

Осигурителите са задължени в рамките на 14 дни от подаването на искането да издадат безплатно документите за осигурителен стаж и осигурителни доходи, както и да удостоверяват всички факти и обстоятелствата, свързани с тях, по искането на:

- осигуреното лице или неговите представители – за периоди преди 01.01.2000 г.;

- длъжностните лица, отговорни за ръководството по:

- превеждането на компенсациите и помощите при временна неработоспособност и трудоустрояване;

- превеждането на компенсациите за безработица;

- пенсионното осигуряване.

Още по темата:

5.0, 1 глас

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ

КатегорияСоциални грижиАнкетиОрганизацииЛюбопитноНовиниЗдравни съвети